Çin’in Xinjiang (Sincan) özerk bölgesine bağlı Changji özerk vilayetindeki yerel yönetim; Bitcoin madencilerinin yoğun olarak toplandığı Zhundong Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesine bildiri gönderdiler. Gönderide Bitcoin madencilerinin faaliyetlerini en kısa sürede durdurma talimatı verildi.

Xinjiang bölgesinin en büyük ekonomik ve teknolojik kalkınma bölgelerinden birisi de Zhundong’dir. 15.500 kilometre karelik bir alanda çeşitli kömür santralleri ve fabrikaları mevcut. Bu bölgenin yüksek düzeyde fosil yakıt kapasitesi bulunuyor. Bu nedenle Bitcoin madencileri tarafından da tercih ediliyor.

Changji vilayetine bağlı Reform ve Kalkınma Komisyonu; madencilik ile ilgili talimatını çarşamba günü Zhundong’daki devlet yetkililerine gönderdiğini bildirdi. Blockbeats’in haberine göre bölgedeki Bitcoin ve kripto para madenciliğinin 9 Haziran 14:00 itibarıyla durdurulması emredildi.

Kripto para madenciliğinin durdurulma kararının, Ulusal Reform ve Kalkınma Komisyonu tarafından onaylanmış bir regülasyon olduğu belirtildi. Söz konusu regülasyon 1 Ocak 2017’de; enerji israfını ortadan kaldırmak ve enerji verimliliğini artırmak için yürürlüğe girmişti.

The Block’un haberine göre Xinjiang’daki madencilik operasyonları, İç Moğolistan’a göre çok daha büyük bir ölçekte. Bu nedenle Bitcoin ağındaki hash oranını, İç Moğolistan’a kıyasla çok daha ciddi etkileyebilir. Çinli gazeteci Colin Wu, Xinjiang’daki madencilik faaliyetleri için kullanılan ifadenin “askıya almak” olduğunu söyledi. Bu nedenle İç Moğolistan’daki kadar ağır bir politika izlenmeyeceğini belirtti. Çin’de Bitcoin madenciliğine uygulanan yaptırımlar nedeniyle, Canaan gibi bazı madencilik şirketleri, yurtdışı pazarına ağırlık vermeye başladılar.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish