Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un dün tweet flood’u olarak şu anda görev yapan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin hakkında yaptığı açıklama tüm piyasayı etkiledi! 

Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’un TSİ 2.00′ de attığı tweet flood’u kripto para fiyatlarının adeta çökmesine sebep oldu. Paylaştığı tweette ABD Hazine Bakanı Steven Mnuch’in kendi dönemi bitmeden kripto para cüzdan sahipleriyle ilgili regülasyonlar yapmayı planlıyorlar açıklamasına yer vermesi piyasada darbe etkisi yarattı. 

Gündemi meşgul eden Bitcoin’in ne zaman 20 bin dolara ulaşacağı tartışmaları devam ederken Armstrong’un açıklamasıyla Bitcoin’in değeri neredeyse 16 bin dolara kadar geriledi. Bu hafta içinde 600 doları geçen ikinci en büyük kripto para Ethereum da 500 doların altına geriledi. Altcoinler ise ortalama olarak %60-70 civarında düşüş yaşadı.

Twitter

Armstrong, ”Hala görevde olan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in geçen hafta regülasyona hazırlandığına dair söylentiler duyduk. İstenmeyen sonuçlara sebep olması hakkında endişeli olduğum için sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. Ancak bu durumdan bir haftadır haberi olup geç açıklama yapması yoğun eleştiri almasına sebep oldu.

Armstrong açıklamasında kripto para cüzdanlarının üçüncü bir aracıya ihtiyaç kalmaksızın kullanmalarını veya saklamalarını sağlayan en güvenli araç olduğunu ve bu sayede bu kadar güçlü bir şekilde yenilik sağladığı bilgisini özellikle verdi.

Ünlü CEO Endişelerini Paylaştı

Armstrong, Coinbase gibi kurumların, kişisel cüzdana para çekme işlemi için cüzdan veya alıcının kişisel bilgilerin istendiği bir durum olacağını ve bunun da kripto paraların amacına ters olduğunu söyledi. Sözlerine bu durumun nasıl kullanışlı olmadığını açıklayarak devam etti. Örneğin, DeFi uygulamalarında akıllı sözleşmeler ile alıcıya kişi ya da şirket bilgisi olmadan transfer yapılabileceğini ancak klasik finans yönteminde böyle bir durumun mümkün olmadığını açıkladı. Birçok kullanıcı mal ya da hizmet satın almak için kripto para kullanıyor. Şirketlerin hacklenerek bu bilgilerin çalınması gibi durumlar olabileceği için birçok kripto para kullanıcıları şirketlere bilgi vermek istemezler. Bu durum da kripto paranın birçok alanda kullanımı öldürür yorumunda bulundu. 

İnterneti herkese açarak güçlü bir kar elde eden ABD’nin şimdi de bu kullanıcıların fonlarını istedikleri gibi kullanmalarına izin vermesi gerektiğini söyleyen Armstrong, kripto para regülasyonu kabul edilirse, ABD’yi uzun vadede kötü etkileyecektir yorumunda bulundu.

tr_TRTurkish