Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı birçok ekonomik yaptırım kararını gündeme getirdi. Bu durum kripto para sektörünü de etkiledi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna kripto para borsalarına Rus ve Belaruslu hesapları engelleme talebinde bulunmuştu. Bu talebe ise yanıtlar gecikmedi. Kripto para borsası Coinbase yetkilileri konuya ilişkin şunları ifade etti;

“Bu talep tek taraflı bir yasak, hükümetlerin kendi aralarındaki savaş yüzünden sıradan Rus vatandaşlarını cezalandırılmamalı.”

Kraken ve Binance’ten de Red Cevabı Geldi

Kraken borsası CEO’su Jesse Powell ise Ukrayna’nın talebi hakkında;

“Bu tarz, taraflı bir adım atmamız mümkün değil. Eğer savaş çıkaran ülkelere yaptırım uygulamaya kalksaydık, ilk olarak Amerika’ya uygulamamız gerekirdi.” dedi.

Ünlü kripto para borsalarından biri olan Binance de Kraken’e benzer bir açıklamada bulunarak bu tarz bir yaptırımın mümkün olmadığının altını çizdi.

Binance ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Rus kullanıcılarını platformdan tek taraflı olarak yasaklama gibi bir planımız yok. Masum kullanıcıları olumsuz etkileyecek her türlü yaptırıma karşı tedbirli hareket etmeye çalışıyoruz. Uluslararası toplumlar yaptırımlarını genişletirse, biz de yaptırımları gerektiği şekilde uygularız.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish