CoinShares Research, çeşitliliği olan yarılanma senaryoların gerçek olma olasılığını ve sektöre nasıl etkileri olabileceğini değerlendirdi.

Bitcoin (BTC) yarılanması, sektör içinde son haftalarda en çok  konuşulan konu haline geldi ve bu yarılanmanın yapacağı etki hakkındaki tahminler Bitcoin ağında sorun yaratacağından boğa piyasasını başlatacağına  kadar değişiklik gösteriyor.

CoinShares araştırma başkanı Christopher Bendiksen, son gönderisinde en popüler beş senaryoyu analiz etti ve kendi senaryosunu aktardı.

Negatif (Olumsuz) Senaryolar

Bendiksen, ilk olarak madencilik ödülü yarılanmasının Bitcoin madencilerini madencilikten uzaklaştıracağını öne süren ölüm sarmalı senaryosunu yok etti. Bendiksen, daha önceki iki yarılanmadan kazanılan ampirik bulguların ortadaki senaryoyu geçersiz kıldığına inanıyor.  Andreas Antonopoulos da bu düşünceye katılarak bu senaryonun imkansız olduğunu söyledi. Farklı bir olumsuz senaryo da profesyonel olan yatırımcıların “dedikoduya göre satın alım yaptıklarına” ve “haberlere göre satış yaptıklarına” dayanıyor. Bendiksen, yatırımcıların genellikle stratejilerini paylaşmalarında kaynaklı bu senaryoyu değerlendirmenin zor olduğunu belirtti. Bendiksen, yine de bunun fiyat üzerinde büyük  ve önemli bir etkisi olacağını düşünmüyor.

Bir sonraki olumsuz senaryoda yarılanmanın fiyat düşüşü ile eşit hale gelmesini değerlendiriyor. Bitcoin fiyatı düşüş yaşadığı zaman, madenciler geçinebilme adına daha fazla oranda kripto para satmak zorunda kalıyor ve bu durum satış baskısı oluşmasına sebep oluyor. Yarılanma, madencilerin gelirini yarı yarıya düşürse de piyasalar da aynı etkiyi yapmıyor.  Diğer tüm faktörlerin aynı şekilde kalması durumunda madencilerin faaliyetlerini sürdürmek için daha çok kripto para satması gerekmeyecek.

Pozitif (Olumlu) Senaryolar

Bitcoin Fiyatı Artacak mı?

Bitocin ödül yarılanması sonrası için pozitif senaryolar Bitcoin değerine PlanB tarafından uygulanmaya başlanan stok-akış modeline dayanıyor. Bu model daha çürütülmese de Bendiksen modelin abartılı olan tahminleri konusunda şüphe duyuyor.  Bendiksen son zamanlarda popüler olan tüm senaryoları analiz ettikten sonra kendi olumlu senaryosunu açıkladı. Araştırmacı, Kara Perşembe ve yaklaşan yarılanmanın güçsüz ve verimsiz madencileri oyun dışı edeceğini ileri sürdü. Piyasada kalan madencilerin giderleri daha az olacağı için, bu giderleri karşılamak için daha az kripto para satışının olması gerekecek. Bu yeni arzdaki azalmaya ek olarak piyasaya uzun vadede olumlu bir etki sağlayacaktır.

“Bu dinamikler, dünya genelinde makro ekonomik koşullarla da birleşince Bitcoin’in orta-uzun vadede ciddi bir şekilde yükselmesine neden olabilir.”

Bitcoin Fiyatı Ne Olacak?

Bu iki senaryo dışında bir olasılık daha mevcut: Yarılanmanın fiyat üzerinde bir etkisi olmayacak. Bazı analistler, yarılanmanın çoktan fiyatlandığını ve bu sebeple bir etkisi olmayacağını ileri sürdü. Hangi senaryonun gerçekleşeceğini bir haftadan kısa bir süre içerisinde göreceğiz.

Leave a comment

tr_TRTurkish