Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralar hakkında açıklama yaptı. Ertem, en kısa sürede kripto para regülasyonlarının tamamlanacağını söyledi.

Bloomberg’in kripto para regülasyonları ile ilgili sorusunu yanıtlayan Ertem; bu gelişmelerin küresel standartlarına ve Türkiye’nin ekonomi sistemine uygun olacağını açıkladı. Merkez Bankası tarafından alınan kararı ve devam eden çalışmaları saadet zincirleri olarak yorumladı. TCMB yayımlayacağı son yönetmeliğe göre, kripto varlıkların ödeme aracı olarak kullanımı 30 Nisan’dan sonra yasak olacak.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, regülasyon konusunda merkez bankası dışında diğer kurumların da çalışma yaptığını açıkladı. Ertem, kripto paralarla ilgili düzenlemeler reform programımızda da var. Burada aslında saadet zincirleri oluşuyor. Bu konuda, hem vatandaşlarımızın tasarruflarını doğru değerlendirmesi açısından hem de haksız kazanç elde eden yapıların oluşmaması açısından çok hızlı düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bunun da en kısa zamanda yapılacağı kanısındayım, dedi.

Ayrıca Türkiye’de yürürlüğe girecek yönetmeliğin, merkez bankası tarafından da yapılan, bir uygulama olduğunu belirtti. Ertem, regülasyon düzenlenirken dünyayı da inceleyerek Türkiye’nin ekonomi sistemine uygun ve onunla barışık piyasa düzenlemesi olacak dedi.

tr_TRTurkish