Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kripto para ve blokzinciri teknolojisi için hazırladığı sözlüğe yeni terimler ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kripto para sözlüğü serisine başlamıştı. Bu seri kapsamında blokzinciri teknolojisine ilişkin terimleri açıklıyor. 19 Mart tarihinde yaptığı paylaşımda, kripto cüzdan, kripto para, kripto madencilik ve uzlaşma mekanizmalarını açıkladı

  • Kripto cüzdan: Blokzinciri ağında kripto paralar veya dijital değerler ile işlem yapmak için gerekli referans bilgilerin kriptografik şifreli olarak saklanmasıdır. Alım, satım, yatırım gibi işlemlerde referans bilgisi olarak açık ve özel anahtarlar kullanılmaktadır. Her ne kadar cüzdan adı verilse de üzerinde herhangi bir para veya değer birimi tutulmaz.
  • Kripto para: Blokzinciri ağında ödeme aracı olarak kullanılması için oluşturulmuş sanal paralardır. Merkezsiz bir şekilde kullanımı kriptografik matematiksel işlemlerle güvence altına alındığından kripto para olarak anılmaktadır. Blokzinciri ağında herhangi bir mal veya hizmetin sahipliği veya el değiştirmesi, öncelikle onun dijital değer yani jeton (token) olarak tanımlanması ile sağlanmaktadır.
  • Kripto madencilik: Uzlaşma mekanizmalarında katılımcılar tarafından kriptografik matematik problemlerinin çözümü yapılan blokzincirindeki doğrulama işlemlerinin tamamıdır. Matematiksel problemlerin çözümü zor olduğundan ve zaman aldığından bu işlemler madencilik ile özdeşleştirilmiştir.
  • Uzlaşma mekanizmaları: Blokzinciri ağındaki işlemlerin, katılımcıların belli bir çoğunluğu tarafından doğrulanması ve onaylanmasını sağlayan mekanizmalardır. Böylelikle bilgilerin doğru, güvenli ve değiştirilemez bir şekilde kayıt olduğu güvence altına alınmaktadır. En yaygın kullanılanlar; iş kanıtı ve hisse kanıtı mekanizmalarıdır.

Kripto paralar, blokzincirinde kullanılmak için oluşturulurken IOTA gibi blokzinciri kullanmadığından nasıl adlandırılacağı belirsiz. TCMB’nin ‘100 Soruda Merkez Bankacılığı’ yayınında blokzinciri tabanlı sanal para birimleri tanıtılmıştır. Ayrıca kripto paraların henüz stabil yapıda olmadığı belirtilmiştir. Bu sebeple kripto para yerine ‘kripto varlık’ terimini önerdi.

tr_TRTurkish