Danimarka Vergilendirme Bakanlığı, vergi yükümlülüğü olmasına rağmen vergisini ödemeyen kripto para vergilerinin peşine düşüyor. Bakanlık, kripto paralara uygun olacak şekilde vergi mevzuatının düzenlenmesini talep etti.

Danimarka’daki vatandaşlar, 1922’de temelleri atılan vergi kanunu nedeniyle kripto para piyasasında yaptıkları satışlardan elde ettikleri kazançlar için vergi ödemekle yükümlüler. Fakat söz konusu bu kanun, kripto para piyasasının çağdaş yapısını karşılama noktasında yetersiz kalıyor.

Danimarka Vergilendirme Bakanlığı, yayımladığı basın duyurusunda kripto para işlemlerinin hatalı şekilde bildirildiğini açıkladı. Hatta vergi konusunda sahtecilik yapmak için kullanılabileceğini belirtti. Vergilendirme Bakanı Morten Bødskov, mevzuatın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Danimarka Vergi Dairesi, 2015-2019 yılları arasında toplamda 16.000 şirket ve vatandaşın kripto para alım-satımı yaptığını tespit etti. Bu işlemlerin %67’sinin vergi otoritelerine bildirilmediği ortaya çıktı. Bakan Bødskov, Avrupa Birliği ve OECD’deki çalışmaların da göz önünde bulundurulmasını belirterek; “Bu konuda tetikte olmalı, kurallarımızı güncel tutmalı ve hatalar ile sahtekarlıkları kısıtlamalıyız. Kripto para alanı, bunun için iyi bir örnek.” şeklinde açıklama yaptı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish