Uzakdoğu’nun kripto para merkezi olan Singapur, ülkenin en büyük finans kurumlarından biri de DBS Bank’tır. Banka broker’lık koluna ve Avustralyalı bir kripto para borsası olan Independent Reserve’e dijital ödeme token’ları hizmet lisansı verdi. Söz konusu iki kurum da lisans aldıklarını resmen açıkladı.

Bölgenin en büyük finans kurumu olarak bilinen DBS Bank, broker’lık kolu olan DBS Vickers şirketinden yapılan açıklamada; ödeme kurumu olarak dijital ödeme token hizmetleri sağlamak için Singapur Para Otoritesi’nden resmi onay aldı. Ayrıca Avustralya borsası Independent Reserve’den geldi ve iki şirket de; ülkenin regülasyon kurumundan lisans almış oldu.

Trade yapma, listeleme, token’laştırma ve saklama hizmeti gibi kripto paralara bağlı hizmetler konusunda Singapur’dan olumlu hamleler veren bu iki firma Singapur Para Otoritesi’nden resmi onay alanlar listesine eklenmiş oldu.

Uzmanlar Güneydoğu Asya bölgesinin en büyük kredi kuruluşunun onay almasını hakkında yorum yaptı. Uzmanlara göre, MAS’ın kara para aklamaya açık olarak görülen sektörü; nasıl regüle edeceğinin görülmesi açısından örnek teşkil ediyor. Ayrıca söz konusu bu lisans ile DBS Digital Exchange’in (DDEx) bir kolu olan DBS Vickers’ın; varlık yöneticilerinin ve şirketlerin DDEx aracılığıyla dijital ödeme token’larını kullanarak ticaret yapmalarına izin verecek.

DBS’nin sermaye piyasaları başkanı Eng-Kwok Seat Moey, lisans onayı ile ilgilişu açıklamayı yaptı; “Ağustos ayından bu yana, 24 saat kesintisiz işlem yapılabilmesi gibi birçok geliştirmeye gittik. Hacimlerimizde artışlar yaşandı ve bu onayla birlikte bu artışın hızı yükselebilir ve DBS’in dijital eko sistemi daha da büyüyebilir.”

2020’nin Aralık ayında DBS Bank kurumsal yatırımcılar için kripto para borsası açmıştı. Burada yaklaşık 400 müşteriye sahip olan şirket bu rakamı her sene; %20-30 arasında artırarak 3 sene içinde bine ulaşmasını hedefliyor. Borsa, Singapur doları, Hong Kong doları ve ABD doları ile; Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve XRP işlem hizmeti sağlıyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish