Merkeziyetsiz finans odaklı kripto para birimleri adına hazırlanan raporda, ikinci çeyrekte elde edilen gelirlerin düştüğü anlaşıldı. DeFi sektörü bu yıl en iyi dönemlerinden biri yaşasa da raporlar token fiyatlarındaki büyük artışa rağmen kazançların düştüğünü gösteriyor.

Mythos Capital Kurucusu Ryan Sean Adams’ın ‘Bankless’ başlıklı bülteninde yer alan raporda DeFi konusunu dikkate aldı. İkinci çeyrek token raporu, kazancın %42’ye düştüğünü, ilk çeyrekte 5,5 milyon dolar olan gelirin ikinci çeyrekte 3,9 milyon dolara düştüğünü ortaya çıkardı. DeFi tokenlerinin çoğu en iyi günlerini geçirdiği böyle bir zamanda ulaşılan bu bulgular şaşkınlık yarattı.

Dai Mevduat Oranlarında Yaşanan Düşüşün Etkisi Var

Gerilemenin önemli nedenlerinden biri olarak, MakerDAO’nun Mart ayı ortasında yaşanan kripto para fiyatlarındaki ani düşüş sonrası komisyonları % 0’a indirmesi gösteriliyor.  Önceden yüzde 8’e kadar yükselen Dai mevduat oranları da bu süreç içerisinde sıfıra indi.  Dai, Mart ayında yaşanan çöküşte  1,08 dolar dolaylarında işlem gördü. Mevduat sahipleri piyasaya daha çok Dai satmak durumunda kaldılar. Bu olaydan sonrası, Maker’ın ilk çeyrekte 1,2 milyon dolar olan kazancı ikinci çeyrekte 150 bin dolara kadar düştü.

Synethix’te Hatalı Raporlamadan Kaynaklanan Gelirler

Synthetix,  ilk çeyrekte elde edilen kazançların olduğundan fazla raporlanması sebebiyle sektörü sekteye uğratan bir başka isimdi. Raporda, Avustralya merkezli projenin, “türev protokolüne bağlı gelirlerin yanlış oranlarla işleme konmasına neden olan bir saldırıya kurban gittiği” söylendi. Platform sorunu çözdü ve 3 aylık süre zarfında 267.000 dolar civarında kazanç olduğunu bildirdi.  Bu tutar, birinci çeyrek için bildirilen 2 milyon doların çok gerisinde kaldı.  Raporda yer alanlara göre MakerDAO ve Synthetix, DeFi sektörü adına rapor edilen tüm gelirlerin yarısından çoğuna bu sene  Ocak ve Mart ayları arasında ürettiler. Compound, Kyber, dYdX ve 0x gibi kazançtan büyük pay alan isimlerle birlikte ikinci çeyrek verileri değişti. Kyber, 3  ay süresince üretilen 634.000 dolarla dönemin lideri olurken, Compound 625.000 doların  altında kalarak ikinci sırada yer aldı. DeFi platformu dYdX yaklaşık  624.000 dolar gelir elde ederken, 0x protokolü üç aylık tokeni ZRX üzerinden 445.000 dolar kazanç sağladı.  DeFi kazançlarındaki düşüşe rağmen, token performansı etkileyici şekilde devam ediyor. Geleneksel kripto para birimine kıyasla DeFi tokenlerin daha iyi performans gösterdiğini söylebiliriz.

Leave a comment

tr_TRTurkish