Wrapped Bitcoin (WBTC), Ethereum bazlı olan Compound protokolünde teminat olarak kullanılabilecek. Compound, kısa bir zaman önce mevcut pozisyonda en çok kullanılan merkezi olmayan finans (DeFi) uygulaması durumuna geldi ve etkileyici bir biçimde şu anda platformda 1 milyar dolarlık kredi bulunuyor. Compound’a Wrapped Bitcoin eklenmesi işlemi 2020’nin Mayıs ayında Compound sahiplerinin oylaması sonucu gerçekleşti.  İki ay süren müzakerenin sonunda Compound topluluğunda 523.974’karşı 533.899 oyla WBTC’nin eklenmesine karar verildi.

Peki Wrapped Bitcoin nedir?

Wrapped Bitcoin, gerçek Bitcoin’e 1:1 sabitlenmiş, Ethereum tabanlı bir token. WBTC, Bitcoin sahiplerine Ethereum üzerine inşa edilen uygulamaları kullanma olanağı veriyor.  Oylama sonuçlarındaki yakınlık, Wrapped Bitcoin hakkında bir belirsizlik varmış izlenimi yaratıyor gibi durabilir. Öneriyi sunan yazarlara göre WBTC “başarısız” görülüyor ve “güvensiz” değil  

Teklife göre WBTC’yi teminat olarak eklemenin sunduğu avantajlar; Compound üzerinde kullanılan kripto para birimlerinin çeşitlendirilmesi olarak görülüyor.  Buna ek olarak, başka bir DeFi platformu olan MakerDAO’ya WBTC’nin eklenmesi, Maker ile Compound arasında daha fazla birlikte çalışabilirlik imkanı oluşturmuştu. 12 Temmuz’da WBTC ekibi tarafından paylaşılan bir tweet’e Wrapped Bitcoin, %40 teminat faktörü ile Compound’da kullanılabilecek.

Daha önce, WBTC’nin Compound üzerinde %0’lık bir teminat faktörü vardı; bu durumda token’a dayalı kredi varlıklarına kredi vermenin çok zor olduğu anlamına geliyordu. WBTC’nin Compound’daki durumuyla ilgili olarak, protokolün kurucusu Robert Leshner şunları dile getirdi.

“WBTC desteklenmeye ilk başladığında, yaklaşık 2 milyon dolarlık WBTC mevcuttu ve varlık piyasa/likidite/entegrasyon açısından pek olgunlaşmamıştı. Merkezileşme riskinden ayrı olarak, yalnızca piyasa riski bile (likiditasyon kapasitesi) %0 teminat faktörünü haklı çıkardı”.

Leshner açısından BTC pazarı o zamandan beri “önemli ölçüde gelişti” ve şimdi “varlığın riskini teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağını” keşfetmeye değer. DeFi patlaması artık Bitcoin kullanıcıları için oldukça açık, fakat şu anda WBTC’yi teminatında  görülen bu kadar yüksek bir pirimle; Compound’a geçiş yapıp yapmadığı açık bir sorudur.

Leave a comment

tr_TRTurkish