Merkeziyetsiz finans (DeFi) sistemindeki varlıkların toplam değerinde yeni bir rekor kırıldı.  DeFi büyümeye devam ediyor, alternatif finans varlıkları üstünden gelir elde etmek isteyen kullanıcılar DeFi protokellerini tercih ettiği sürece, sisteme kilitlenen varlıkların oranı da artış sağlıyor. DeFi Pulse tarafından paylaşılan verilere göre, 17 Ağustos tarihi itibarıyla merkeziyetsiz finans protokellerine kilitlenen toplam meblağ 6,33 milyar dolara ulaştı. 

İki ay içerisinde DeFi yüzde 472 oranında büyüdü.

DeFi Pulse verilerine göre, 16 Haziran tarihinde 1,1 milyar dolar değerindeki sanal varlık, merkezi olmayan protokoller üzerinde kilitliyken, 17 Ağustos itibarıyla bu tutar 6,33 milyar dolara çıktı. Paylaşılan verilerde, DeFi ekosisteminde kilitli duran tokenler arasında en çok Maker’ın (MKR) tercih edildiği anlaşıldı. Toplam miktara oranla kilitlenen MKR miktarı, yüzde 23,06 olarak ölçüldü.

Üç token ekosistemin yarısını oluşturuyor

Kilitlenen toplam meblağın 6,33 dolar olarak hesaplandığı DeFi ekosisteminde, ilk üç tokenin toplam değeri 3,6 milyar doların üzerinde gözüküyor. İlk sırada yer alan Maker (MKR) 1,46 milyar dolarlık hacim oluştururken, Aave (LEND) protokolünde kilitlenen meblağ 1,13 milyar dolar olarak ölçüldü. 1 milyar doların üzerindeki üçüncü isim ise Curve Finance (CRV) oldu. İstatistiklerde, son 24 saatte yüzde 17,92 yükseliş gösteren Synthetix (SNX) dikkat çekerken, onu Compound (COMP) protokolü takip ediyordu.

Uzmanlar “Gelecek DeFi’de” diyor

Merkeziyetsiz finansın ivme kazanması önde gelen kripto para borsalarının da dikkatini çekiyor. Kullanıcılarına alternatif çözümler sunmanın peşindeki isimlerden olan Binance CEO’su Changpeng Zhao, merkeziyetsiz borsalara yatırım yapmanın merkezi borsalar için zor olmayacağını söyledi.

Leave a comment

tr_TRTurkish