Kripto para araştırma şirketi Messari, Ethereum’un ölçeklendirme handikapları karşısında paralel bir Defi ekosisteminin gücünü arttırabileceğini söyleyerek 4 altcoin’e dikkat çekti.  Altcoinlerin son zamanlarda yükselişte olan merkeziyetsiz finansla beraber en büyük ikinci blokzincirinin yanında yükselebileceğini düşünen Messari araştırmacısı Ryan Watkins konuya yönelik görüşlerini attığı tweetlerle paylaştı: “Ethereum ölçeklendirme zorluklarıyla karşı karşıya kalıyor ve DeFi’a olan ilgi parabolik bir şekilde artıyor. Şu anda paralel bir DeFi ekosisteminin ortaya çıkması için daha iyi bir zaman olamaz.”

Terra (LUNA)

Watkins altcoin’lerden Terra’nın Bitcoin ve Ethereum’dan sonraki en yüksek işlem ücretine sahip olduğunu ama bu gerçeğe rağmen altcoin’in yıllık 3.8 milyar dolarlık işlem hacmi üretmeye doğru yol aldığını ve işlem ücretlerinde 26 milyon dolar kar edeceğini dile getiriyor. Watkins Luna için ‘büyük kazanan’ yorumunu yaptı: “Eğer LUNA, arkadaşları (DeFi token’ları) gibi değerlenirse 3.53 dolara ulaşır ki bu da şu an ile kıyasladığınızda 10 katı değer kazanması demek”

Kava (KAVA)

Watkins’in incelediği diğer merkeziyetsiz coin ise borç verme platformu olan KAVA. Watkins’in değerlendirmesine göre KAVA ilginç bir para politikası sergiliyor ve platform, kredi faizleri ödendiği zaman KAVA yakıyor. Bu durumda stake yapanlar ve likidite sağlayıcıları ödüllendirildiği zaman ortaya çıkan KAVA’ların sebep olduğu enflasyonu engelliyor. Watkins KAVA’nın zincirler arası çalışan ekosistemi Cosmos yardımıyla çok daha büyük amaçları olduğunu da söyledi.  

Band Protocol (BAND)

Watkins’in listesinde yer alan bir sonraki altcoin, Blockchain dünyasını zincir dışı olaylara ve verilere entegre eden merkezi olmayan oracle ağı Band Protocol (BAND). Bu sene BAND ve Chainlink’in dikkat çeken performans sergilediğini söyleyen Watkins, iki coin arasındaki büyük değer farkının ise BAND‘ın çok daha fazla yükselebileceğinin belirtisi olduğu yorumunu yaptı.

THORChain (RUNE)

Watkins’in dikkat edilmesinin gerektiğini düşündüğü altcoin ise ThorChain (RUNE). Altcoin’in önemli bir coin meblağını kendi sirkülasyonunun dışında tutan akıllı ekonomik tasarımını yorumladı: “Doğrulayıcılar ve likidite sağlayıcıları arasındaki ilişki, ağda stake edilen ve bağlanan RUNE değerinin, likidite havuzlarında tutulan harici varlıkların değerinin 3 katı olması gerektiğidir (çünkü her havuzun yüzde 50’si RUNE’dur). Watkins ayrıca RUNE’un merkeziyetsiz likidite ağı tarafından desteklenen tüm varlıklar için temel çift görevi gördüğünü ve bu token’ın likidite havuzlarındaki varlıkların hareketlerini kontrol etmek için bir teminat olarak kullanıldığını belirtti.

Leave a comment

tr_TRTurkish