Çok uluslu profesyonel hizmet ağı Deloitte tarafından hazırlanan son bir araştırmaya göre, daha fazla şirket blockchain kullanmaya başladı.  İlgi çekici bir biçimde Asya-Pasifik bölgesi, dağıtık defter teknolojisini (DLT) çeşitli konularda kullanarak konuya liderlik yapıyor gibi duruyor.

Blockchain Olgunlaşma Yolunda

Deloitte Kanada, İngiltere, ABD, Singapur, İsrail, Çin ve Almanya da dahil olmak üzere 14 ülkenin büyük şirketlerinden yaklaşık olarak 1.500 üst düzey yönetici ve uygulayıcının katılım sağladığı bir anket düzenledi. Çalışma sonucu, büyük organizasyonların teknolojiyi artık “büyük bir potansiyel olarak görmeyi” geçerek gerçekten kullanmaya daha yakın olduklarını keşfetti.

Yukarıda yer alan grafikte de görüldüğü üzere çok fazla yönetici, DLT’nin ana akımda içselleştirilmesinin artması sonucu, zorlayıcı bir iş durumunun ortaya çıktığını ve şirketlerin bu durumu kullanmasıyla rekabet avantajlarını kaybedeceğini belirtti. İlginç bir şekilde, Blockchain’in abartılan bir teknoloji olduğunu düşünenlerin oranı da daha önceki sonuçlara göre arttı.

Deloitte raporunda, “Anketimiz, şirketlerin Blockchain girişimlerine yatırım yapmaya devam edeceğini gösteriyor. Örneğin katılımcıların %82’si önümüzdeki 21 ay içinde Blockchain uzmanlığına sahip personel aldıklarını, ya da bunu planladıklarını söyledi. Önceki sene bu oran %73’tü. Çin, Singapur ve Hong Kong’un bulunduğu Asya-Pasifik bölgesi bu konuda lider.” ifadeleri kullanılıyor. Bu gelişme nedeniyle Deloitte, “Blockchain bir zamanlar teknolojik bir deney olarak sınıflandırılırken, bu teknolojinin artık tüm organizasyonları etkileyen gerçek bir değişimi temsil ettiği” sonucuna vardı.

Reel Hayatta Blockchain

Önemli ve büyük kuruluşlar bazı işlemleri kolaylaştırmak ve basitleştirmek adına DLT’yi kullanıyor. Büyük Amerikan endeks fonu yönetim şirketi Vanguard Group, varlık destekli menkul kıymetlerin ihracını dijitalleştirmek adına tasarlanmış bir blockchain denemesinin ilk aşamasını tamamladı. Bir başka örnek ise; ABD gazetesi The New York Times’tan geldi. Ar-Ge ekibi, internette artan sayıda yanıltıcı görüntüleri azaltmak adına DLT tabanlı bir projeyi test etti. Deloitte’in raporu bu eğilimi tekrar teyit ediyor. Şirketlerinin Blockchain’i bünyelerine kattıklarını belirten katılımcıların yüzdesi %23’ten %39’a çıktı. Çalışma, daha yüksek gelirli firmaların daha fazla blockchain kullandığını da gösteriyor.

DLT Kullanım Alanları

Anketlerinde Deloitte, alanları Asya Pasifik, Avrupa Birliği (İngiltere dahil), ABD, Kanada ve Orta Doğu’ya bölerek bu bölgelerin teknolojiyi nasıl gördüklerini ayırt etmeye çalıştı. ABD’de Blockchain bir öncelik olmaya devam ediyor, “farklı piyasalar teknolojiye karşı olumlu yaklaşımlar benimsiyor.” Aynı durum ABD ve Kanada için de geçerli. Birleşik Arap Emirlikleri, gerçek hayatta birçok kullanım durumu sunmasıyla Orta Doğu’da lider durumda. Raporda “Asya-Pasifik bölgesinde, Blockchain’in stratejik değerine güçlü bir inanç görmeye devam ediyoruz. 2019 raporumuzda da olduğu gibi, Blockchain’in önemli bir stratejik alan olarak yaygın bir şekilde tanınması söz konusu.” ifadeleri kullanıldı. Asya- Pasifik büyümesinin bir bölümü, Çin’de ortaya çıkan gelişimlere bağlanabilir. Dünyanın en kalabalık ülkesi, Başkan Xi Jinping’in 2019’da teknolojiye daha fazla yatırım yapılması konusundaki çağrısıyla birlikte açıkça Blockchain’i benimsiyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish