Dijital banka, yeni işbirliği ile Bitcoin mevduatları için faiz  sunma işlemine start verdi.

Yeni nesil olan  Alman banka Bitwala’nın 80 bin kullanıcısı, kripto para kredi platformu Celsius Network ile beraber yapılan yeni iş birliği yardımıyla Bitcoin satın alarak, birikim yapabilecek ve  birikimleri sayesinde faiz kazanabilecek. Bitwala, defiprime.com’a göre Bitcoin birikimleri faiz sunan ilk klasik yasal para bankası oldu. Diğer üç DeFi DApp’i aralarında benzerlik olan ürünler sunuyor. DeFi ürünlerinin faiz oranı değişebilen daha yüksek olarak yıllık yüzde 8,6’ya kadar çıkabilirken, Bitwala daha kontrollü ve denetimli bir oluşum 32 Avrupa ülkesinde öncü Alman banka SolarkisBank AG lisansı altında yasal para ve kripto para hizmeti vermeye devam ediyor.

Kullanıcılar tarafından minimum 30 Euro değerinde Bitcoin satın alarak ücretsiz Bitcoin faiz hesaplarında tutabilecekler ve bu birikimlerinden haftalık  olarak faiz kazanabilecekler. Hesaplarında yer alan Bitcoin, Celsius Network yolu ile ‘güvenilir ortaklara’ veriliyor. Fonlar, anında Euro’ya geri dönüştürülebilecek.

Bitcoin’lerden Faiz Kazanmak

Bitwala CEO’su Ben Jones, yaptığı açıklamada Bitcoin yarılanmasının “ yasal paranın sonsuza kadar şişirilemeyeceğini” daha önce belirttiğine değindi.

“Şu zamanlarda giderek daha fazla insan Bitcoin’e güveniyor. Bitwala, Bitcoin’e günlük bir köprü sağlıyor. Şimdi ise dünyanın öncü kripto kredi sağlayıcısı Celsius Network ile iş birliği yapıyor. Müşterilerimiz, bulundukları yerden Bitcoin birikimlerini artırabilecek.”

Dijital Bankalarda Lisans Alma Zorunluğu

Yeni nesil banka girişimleri, son 4 yıllık süreçte yasal para ve kripto finans sektörleri arasında bir kanal kurma amacı ile ortaya çıktı. Fakat çok azı tam bankacılık lisansı edinebildi ve hiçbiri Bitcoin yatırım hesabı sunmuyor.  Revolut Avrupa’da  2018 yılı sonlarında tam bankacılık lisansı alsa da Avustralya’da bankacılık lisansı almakta zorlu bir süreç yaşıyor. Eski Barclays yöneticisi Mark Hipperson  kriptoya yakın duruyor ve yeni nesil banka Starling Bank’ı kısmı lisanslı olarak başlattığı biliniyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish