Avrupa Merkez Bankası, 2021’in ortalarında Dijital Euro çalışmalarına hız verecek.

Avrupa Merkez Bankası Pazar İnovasyonu ve Entegrasyon Bölümü Başkanı Holger Neuhaus, önümüzdeki yıl dijital Euro için bir araştırma planı yaptıklarını  ve dijital Euro’nun kaderinin buna bağlı olduğunu açıkladı. 7 Aralık 2020 tarihinde Singapur FinTech Festivali’ne katılan Neuhaus, merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) ilişkin açıklamalar yaptı.

Koronavirüs nedeniyle online gerçekleştirilen etkinlik sırasında Neuhaus, “2021’in ortalarında, finans otoriteleri dijital Euro projesi için değerlendirme yapacak; fakat baştan söylemeliyim ki bu piyasaya çıkarılması için değil bu konuda araştırmalar için bir değerlendirilme toplantısı olacak.” açıklamasında bulundu. Neuhaus, dijital Euro’nun merkez bankası mevduatlarının yerini asla almayacağını sadece tanımlayıcı bir unsur olacağını da ayrıca belirtti. 

Merkez bankası dijital paralarının yurtdışında CBDC kullanımının zorladığını ifade etti. Özellikle sermaye akışı yönelimi ve göreceli ücret sorunlarının daha fazla sorun yarattığını belirtti. Buna rağmen Avrupa Birliği’nde dijital Euro çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmeye devam ediyor. Neuhaus, bu şartları göz önüne alarak dijital Euro’nun kamuoyuna danışılması gerektiğini önerdi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde ise Ocak 2021’de merkez bankasının dijital Euro çalışmalarına davet etti.

tr_TRTurkish