Yeni platform, medya ve eğlence sektöründe dijital hakların korunmasına destek olacak.  Hint holding Mahindra Group’un BT yan kuruluşu Tech Mahindra, medya ve eğlence sektörü adına Blockchain tabanlı dijital sözleşme ve haklar platformu başlamasını sağladı. Açık kaynak Hyperledge Fabric protokolünü kullanan IBM’in Blockchain platformu ile geliştirilen sistem, içerik üreticilerini, gelirlerini ve dijital haklarını etkili bir biçimde takip edebilmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

“Blockchain Tabanlı Sözleşme ve Haklar Yönetim Sistemi” (bCRMS)  adlı platform, dijital korsanlığa karşı mücadelede kilit bir araç olacak. Tech Mahindra’nın Blockchain ve siber güvenlik uygulama lideri Rajesh Dhuddu, 9 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada eğlence ve medya sektörü için çevrimiçi korsanlık sebebiyle yaşanan gelir kaybının 2022 senesine kadar 50 milyar dolara ulaşacağının öngörüldüğünü dile getirdi. Platform, çevrimiçi içeriklerin doğruluğu, yetkilendirilen kullanımı ve indirmelerini gerçek zamanlı izleyen güvenli bir dijital haklar yönetim sistemi sağlayacak. Platform, içerik üreticilerine ayrıca ödemeler için otomatik bir yönetim sistemi de sunacak.  Yeni sistem sayesinde tüm kullanıcıların IBM açık bulut ekosistemine erişimi olabilecek.

Tech Mahindra’nın Blockchain Yatırımları

Tech Mahindra, geçtiğimiz aylarda R3’nin blockchain tabanlı Marco Polo Ağı’nı uluslararası işlemler için kullanan ilk hint şirket oldu. Tech Mahindra, geçtiğimiz yıl ise Amerikan dağıtık defter teknolojisi şirketi Adjoint iş birliğinde blockchain tabanlı bir finansal yönetim ve sigorta çözümü geliştirmişti.

Leave a comment

tr_TRTurkish