Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hong Kong ve Tayland gibi ülkelerin merkez bankaları; bankacılık sektörünün dev isimleriyle iş birliği yaparak dijital merkez bankası paraları (CBDC) için 15 kullanım alanı belirledi.

Dijital para testleri için oluşturulmuş mBridge projesine katılan BAE, Çin, Hong Kong ve Tayland merkez bankaları; özel sektörden katılımcılarla çalışma yapıldı. Sonuçta sınır ötesi ödeme işlemlerindeki yüksek maliyet, düşük hız ve operasyonel karmaşıklık sorunlarının dijital merkez bankası parası ile giderilebileceğini tespit etti.

mBridge olarak anılan Çoklu CBDC Köprüsü projesi; söz konusu dört ülkenin ve Uluslararası Ödemeler Bankasının (BIS) iş birliğiyle, dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) kapasitesini ölçmek ve CBDC’nin sınır ötesi işlemlerin altyapısını ne şekilde iyileştirebileceğini değerlendirmeye başladı.

Tayland merkez bankası tarafından paylaşılan broşürde dijital merkez bankası parası altyapısı; şirketlerin token şeklinde ihraç edileceğini ve forex işlemleri, ticari ödemeler; sınır ötesi e-ticaret olarak tedarik zinciri finansmanı dahil olmak üzere 15 alanda kullanılabileceği belirtildi.

Dünya Bankası istatistiklerine göre Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Hong Kong ve Tayland arasında gerçekleşen uluslararası ticaret işlemleri 730 milyar dolar hacme sahip. Dijital merkez bankası parası altyapısı, bu işlemleri iyileştirebileceği için öncelik verildi.

Temeli 2019’daki Inthanon-LionRock çalışmasına dayanan mBridge projesinin ikinci aşaması eylül ayında tamamlandı. Pilot çalışmasının ise gelecek yıl boyunca devam etmesi bekleniyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish