Rus Bankalar Birliği, dijital ruble ile ilgili siber güvenlik ve dolandırıcılıkla ilgili çok fazla risk olduğunu düşünüyor.

Rusya’da faaliyet gösteren birkaç yerel finans kuruluşuna göre, Rusya tarafından çıkarılması planlanan merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) güvenlik açığı bulunuyor. Dijital ruble projesine ilişkin yapılan geri bildirimler aslında 13 Ocak 2021 tarifinde yerel finans kuruluşuna cevap niteliğinde.

Rusya’nın yerel bankacılık sistemindeki toplam varlıkların %58’inin 17 ABR kredi kurumunun katılımı sayesinde oluştuğu söyleniyor. ARB üyelerinin çoğu dijital rublenin riskleri hakkında düşüncelerini paylaştı. Buna göre bankacılık hesap kartları ile kripto para birimlerinin işlemlerinin benzer olacaklarına yönünde. ARB, çevrim içi işlemlerde müşterilerin verilerine ve yaptığı işlemlere yetkisiz erişim gibi saldırıların olabileceğini belirtti. Dernek, kişisel bir hesabı hacklemek, kimlik hataları nedeniyle oluşan kimlik hırsızlığı veya dijital ruble hırsızlığı risklerinin bulunduğunun altını çizerek vurguladı.

ARB’nin yaptığı rapor, şu ana kadar Rusya Merkez Bankası’nın önerdiği tüm dijital ruble modellerini kapsıyor. Mevcut durumda düzenleyicilerin hileli işlemlerin izini süremediği ve çevrimdışı ödemelerde, hileli ödemeler tespit edilemediği için dijital ruble modeli özellikle tehlikeli olacaktır yorumunda bulunuldu. Ancak tüm bunlara karşın Merkez Bankası kullanıcıların dijital ruble’ye hem çevrim içi hem de çevrimdışı olarak e-cüzdanlarından ve mobil cihazlarından erişimin olacağını ifade etti.

tr_TRTurkish