ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs, dijital yuan hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı. Raporda, önümüzdeki 10 yıl içinde ödemelerin %15’ini dijital yuanının  oluşturacağı ve yaklaşık 1 milyar kullanıcıya ulaşılabileceği bekleniyor.

Coindesk ile paylaşılan 17 Kasım tarihli Goldman Sachs raporunda Çin dijital merkez bankası parasının sadece ticari bankalarda faaliyet göstermesine izin verileceği belirtildi. Ayrıca raporda, fintech kuruluşlarının önümüzdeki 5 yıl içerisinde finansal sistemin büyümesine katkıda bulunacağı ve bankacılık sistemine yöneleceklerine yer verilmiş.

Gold Sachs raporunda Çin merkez bankası destekli dijital yuanın artı ve eksileri de ortaya konuldu. Dijital yuanın en büyük artısı olarak diğer para birimleri ile rekabeti ve verimliliği yükseltirken maliyetleri düşürmesi ön görülüyor.

Dijital yuanın hakkındaki endişeler ise hızlı benimsenememesi ve bazı operasyonel veya güvenlik riskleri ile ilgili. Ancak yine de finansal katılım için teşvik sağlayacağını ve uluslararası alanda para biriminin statüsünü geliştireceğine inanılıyor.

Raporun devamında ise bankaların aracı rolünün ortadan kalkmasıyla sorunların çıkabileceği ve Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT) gibi henüz yeni kabul edilen teknolojilerin kullanımındaki zorluklara yer verilmiş.

Çin’in mobil internet kullanıcı sayısının da toplam nüfusun %64’üne eşit olması (yaklaşık 900 milyon kişi), dijital yuanın benimsenmesini ve potansiyel kullanıcı tabanını oldukça iyi etkileyeceği düşünülüyor.

Dijital yuan, ilk kez Shenzen kentinde airdrop yolu ile dağıtılmış ve kullanılmaya başlanmıştı. Günlük hayata dahil olmaya başlamasıyla önümüzdeki yıllarda daha sık kullanılarak tüm dünyada örnek olacağı düşünülüyor.

tr_TRTurkish