Bu sene Çin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nda; dijital yuan’ın kullanıma sunulması planlanıyor. Çin Devlet’i yabancı sporcuların ve seyircilerin ilk kez dijital yuan’ı kullanmalarını hedefliyor. Dijitalleşme odaklı ülkelerden biri olan Çin; toplu organizasyonları fırsat olarak kullanmaya özen gösteriyor. 

Bank of China Ltd yaptığı açıklamada; olimpiyatlara gelen ziyaretçilerin uygulamayı ve dijital yuan depolayan fiziksel kartlarını kullanarak işlem kolaylığının sağlamasını amaçladıklarını belirtti.

Çin Devlet’i yapılacak uygulamayı; olimpiyatlarda kullanıma sunulacak self servis makineler ile herkese göstermeyi planlıyor. Yaptıkları açıklamada birçok alanda dijital yuan ile ödeme kabul edeceklerini eklediler. Planları; marketler, kafeler ve oyun alanlarının yakınındaki tren istasyonları üzerinde olması yönünde.

Pekin’ deki Olimpiyat Köyü operasyon ekibinin yönetici Qu Songming ise konu hakkında; dijital yuanın kullanımının teşvikinin yapılmasının yanında başka ödeme yöntemlerinin de kullanabileceğini ifade etti.

Çin yetkilileri katılımın yoğunluğu açısından Kış Olimpiyatları’nı tercih ettiklerini; fakat koronavürüsün katılımı etkileyebileceğinden dolayı da endişeli olduklarını belirtti. Çin Devleti korona dolayısıyla birçok yabancı seyircinin katılımını kısıtlamak zorunda kaldı. 

Çin, veri güvenliği konusundaki endişelerin de tanıtımı etkilemesinden endişeleniyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın sonlarında oyunlara diplomatik bir heyet göndermeyeceğini açıklamıştı. Bunun en büyük nedeni Çin’in insan hakları sicilinden kaynaklanmaktaydı. Olayların üzerine üç Cumhuriyetçi senatör de casusluk ve veri kullanımı endişesini öne sürerek; Amerikalı sporcuların dijital yuan kullanmasının yasaklanmasını talep etmişti.

Yaşanan bu gelişmeler sebebiyle dijital sporcuların dijital yuan kullanımının yasaklanma durumu büyük bir merak konusu…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish