“Merkeziyetsiz Borsalarda (DEX) Dikkat Çeken Gelişme”

Merkeziyetsiz borsalardaki (DEX) tokenler merkezi alternatiflerinden beş kat daha fazla değerlendi. Kripto para birimi araştırma platformu Messari’nin en son DeFi raporunda, merkezi olmayan borsa (DEX)  tokenlerinin yıllık getirileri,  merkezi muadillerinin beş katından fazla. DEX tokenleri bu yıl ortalama yüzde 241 artış sağlarken, merkezi tokenler sadece yüzde 44 yükseldi. Hazırlanan raporda Kyber’in tokeni (KNC) yüzde 420’den fazla artış yakaladığını ancak rapor yayımlandıktan sonra KNC fiyatın neredeyse iki katına çıktığı belirtildi. Bu artış raporda yer almadı.

DEX’lerdeki spot hacimler, 5 milyon dolara yükseldi. DEX’in toplam ticaret hacmindeki payı yüzde 0,5 yükseldi. Geçmiş yıllarda bu oran yüzde 0,25’ti. Merkezi borsalarla karşılaştırıldığında asgari düzeyde olsa da DEX’ler çok daha hızlı büyüme sağlıyor. Rapor her büyük DEX’in hızla yükseldiğini, ölçeklenebilirlik ve likidite teşviklerini artırarak tokenlere ilgiyi artırdıklarını belirtiyor.

Hacimler hala Binance ve Huobi gibi popüler merkezi borsaların yanında küçük kalsa da, geleceğe dair umut verici bir tablo çiziyorlar.

Leave a comment

tr_TRTurkish