Terra ekosisteminin yaratıcısı olan Do Kwon’un Güney Kore meclisine çağrılması talebinin ardından, şimdi de Kwon’a ayrı ayrı birçok davanın açılmak üzere olduğu belirtiliyor. Davacılar, Kwon’un varlıklarının dondurulması talebinde de bulunacaklar.

LUNA ve UST’nin çökmesi tüm dünyada yüzbinlerce mağdur yarattı. Bu olay Kwon’un ülkesi olan Güney Kore’de de büyük ses getirdi. Kwon, son günlerde sistemi yeniden çalıştırmak için birçok öneri getirse de inandırıcılığını kaybetmiş görünüyor. Birçok Güney Koreli yatırımcı ise Kwon’a hem hukuk hem de ceza davası açmayı plânlıyor.

“Varlıkları da Dondurulsun”

Güney Koreli birçok mağdur, ayrı ayrı gruplar altında toplanarak Kwon’a dava açma kararı alırken, dava dilekçelerinin ise henüz savcılığa ulaşmadığı belirtildi. Hem hukuk hem ceza davası açılacak Kwon’un varlıklarına el konulması talebi de mahkemeye sunulacak.

LUNA ve UST Mağdurları Grubu Geliyor

Güney Kore’de ayrıca “LUNA ve UST mağdurları” adında bir davacı grubun da varlığı dikkat çekmekte. Şu anda 1100 üyesi bulunan bu grubun Kwon ile beraber Terraform Labs şirketinin diğer kurucusu olan Daniel Shin’e de dolandırıcılık ve “yasa dışı fon toplama işi” suçlamasıyla dava açacakları belirtildi. Dava dilekçelerinin çok kısa bir süre içinde savcılık tarafından da kabul edilmesi bekleniyor.

Dava Açan Hukuk Şirketi de LUNA’da Kayıp Yaşadı

Davacı grupların bazılarını temsil eden Güney Koreli LKB & Partners için ilginç bir durum da söz konusu. Davacıları temsil edecek şirketin de LUNA’da yatırımı olduğu ve çöküş sonrası para kaybettiği belirtildi.

LUNA Vakfı da son dönemde hem harcanan Bitcoin’ler hem de geri dönüş programıyla ilgili birçok açıklama yapmış ve ilk olarak da küçük yatırımcıların zararının karşılanması için çalışıldığını duyurmuştu. 

Geçtiğimiz gün bir çatallanma önerisi getiren Do kwon’un bu talebine ise LUNA topluluğunun sıcak bakmadığı, bu çözümün yerine token yakımını istediği biliniyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish