Dolandırıcılık üzerine çıkan söylentiler nedeniyle hisse senedi fiyatlarında yüzde 40 düşüş yaşayan Northern Data’nın yöneticisi konuyla ilgili şunları söyledi: “Olabildiğince şeffafız”. Data from Blommberg’in verilerine göre şirketin NB2 hisseleri, 17 Temmuz sonunda 47 Euro’nun altında seyretti.

Northern Data: “Olabildiğince şeffafız”

2019 yılında ABD’li şirket Whinstone ile Northern Bitcoin’in birleşmesinin ürünü olan Northern Data “Yüksek Performanslı Hesaplama/Yapay Zeka (HPC/Al)” çözümleri sunuyor.  Şirket, yatırımcı ve analistlerin ilgisini hesaplama kapasitesinin ölçeğiyle çekse de bir eleştirmen şirketin genellikle Bitcoin madenciliği hosting’iyle ilgili olduğuna dikkat çekti. Northern Data’nın işiyle alakalı sorulara cevap verememesi, kripto topluluğunda şüphe oluşmasına neden oldu. Medium’da yayınlanan uzun bir makalenin sonrasında Northern Data’nın hisse senedi fiyatları düşmeye başladı. Northern Data finans başkanı Maximilian Martin, “Oldukça can sıkıcı zamanlar.” yorumunda bulundu:

“Anonim troll’lere etki gücü veriyor. Suçlu olduğumuz için endişe duymuyorum – en büyük fark burada. Olabildiğince şeffafız.”

Mediumda yer alan makalede bu söyleme destek verilmedi. Gelirden fiyatlanmaya her şeyin yer aldığı makalede, şirketin kendisine yatırım yapanların meşruluğuyla ilgili şüphe uyandırdığı da yer aldı.  Bunların arasında SBI Holdings ve The Block gibi bilinen kripto şirketleri de yer alıyor.

Makalede şöyle özetleniyor:

“Şöyle bir sonuca vardık:

Northern Data müşterileri daha düşük ve rekabetçi oranlar ödüyor ve şirket muhasebe kayıtlarını değiştiriyor;

Ya da

Şirket kripto sektöründeki en aptal müşterileri buldu ve yüzde 40 brüt kar oranıyla maksimum kazancı sağlıyor.”

Leave a comment

tr_TRTurkish