Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ‘’Blockchain ve dijitalleşmenin tedarik zincirinde korona virüs gibi krizlerden kurtulmasına yardımcı olabileceğini’’ söyledi.

WEF Dijital Ticaret Başkanı Ziyang Fan ve Blockchain Kurumsal Firması Skuchain’in Genel Başkan Yardımcısı Rebecca Liao’nun birlikte yazdığı bir blog yazısında, yazarlar bu salgının ‘’birçok şirketin tedarik zincirlerinin beklenmedik kırılganlığıyla uğraşmaya zorladığını’’ söyledi ve uzmanlara “zincir boyunca daha fazla görünürlük elde etme ihtiyacını” yinelemelerini hatırlattı.

Yazarlar, bunun nedeni olarak birçok son zincir şirketinin sadece tedarik ettikleri parçaların yakın geçmişini bilmesini yazdılar. ‘’Zincirin yukarılarında tedarikçiler hakkında genellikle çok az bilgiye sahip olurlar’’, dolayısıyla bu bilinmeyenlerin bozulmaya karşı savunmasız olup olmadığını bilmenin çok az yolu vardır.

Fan ve Liao, Blockchain’in kurumsal gizlilikten ödün vermeden böyle bir şeffaflık ekleyeceğini yazdı. Düzgün bir şekilde kurulmuş Blockchain sistemi, ilgili taraflara daha geniş erişim sağlayacak ve ayrıca yukarı akış tedarikçilerinden tedarik zinciri verileri satın almalarına izin verecektir.

Yazarlar “Blockchain, tüm tedarik zinciri finans işlemlerini destekleyen performans ve risk hakkındaki verilerin, aralarında doğrudan bir ilişki olmasa bile, finansörler ve bir işlemin diğer tarafları ile doğrulanmış bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için ideal bir teknolojidir” diye yazdılar.

Kayıt dijitalleştirme  Fan ve Liao’nun bu krize karşı diğer kısmi çözümüdür. Herşeyden önce dijitalleştirilmiş tedarik zinciri kayıtlarına kapalı ofisler ve evde kalma zorunluluğunun olduğu bu dönemde kağıt kopyalardan çok daha kolay erişilebilir.

Dijital ilk şirketler ve hükümetler “Tedarik zinciri aksamalarıyla, dijital olmayanlardan daha iyi mücadele ediyorlar,” diye yazdılar.

Kaynak: Bu yazımız ‘’coindesk.com’’ da yayınlanan haberden çevrilmiştir. URL:https://www.coindesk.com/world-economic-forum-looks-to-blockchain-for-supply-chain-woes

Leave a comment

tr_TRTurkish