Dünya genelinde 400 milyondan fazla kripto kullanıcısı bulunuyor.

Mayıs 2023 itibariyle ortalama küresel boyutta kripto para sahipliği oranının yüzde 4,2 olduğu tahmin ediliyor. Ülkelere göre kripto sahiplik oranına bakacak olursak Hindistan‘da 100 milyon, Çin‘de 58 milyon, Amerika Birleşik Devletleri‘nde 45 milyon ve Vietnam‘da 20 milyon olmak üzere dünya genelinde 400 milyondan fazla kripto kullanıcısı yer alıyor.

Ayrıca kripto paranın benimsenmesi küresel çapta artıyor. 2023 yılı itibariyle, dünya çapında 400 milyonun üzerinde kripto kullanıcısı ile küresel kripto sahiplik oranlarının ortalama yüzde 4,2 olduğu düşünülüyor.

Zaman içinde kripto kullanıcılarının değişimi nasıl oldu?

2015 ve 2023 yılları arasında 8 yıl içerisinde Bitcoin fiyatı yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi. Bitcoin 2021‘de yıllık yüzde 60‘lık bir büyüme seviyesine ulaştı. Böylelikle kripto para piyasasının 2019’dan 2025’e kadar yıllık yüzde 56,4’lük bir bileşik büyüme oranıyla büyüyeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca dünyanın büyük markaları, kripto ödemelerini kabul etme konusunda her geçen gün daha fazla artıyor. Sektör genelinde kripto para kullanımı da gün geçtikçe artış gösteriyor. ABD’deki trader‘ların büyük çoğunluğu kripto ödemelerini etkinleştirmeyi yüksek öncelik olarak görüyor. Kripto ödemelerini kabul eden trader’lar büyük yatırım getirisi ve yüzde 40‘a varan yeni müşteri artışı elde etti. Kripto para kullanan müşteriler, ortalama bir müşterinin harcadığından işlem başına ortalama 250 dolar daha fazla harcıyor.

Üstelik Küresel lüks mallar pazarının 1,2 trilyon ABD dolarından 2025’te 1,4 trilyon ABD dolarına çıkacağı ve Y kuşağının o zamana kadar toplam pazarın yüzde 50’sini temsil edeceği tahmin ediliyor.
2021 yılında, tüm kripto alıcılarının yüzde 94’ü 40 yaşın altındaki Y kuşağı ve Z kuşağıydı. Lüks markalar özel deneyimler yaratmak için kriptoyu kabul ediyor. Sınırlı sayıda üretilen ürünler yalnızca kripto para birimleri kullanılarak satın alınabiliyor.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish