Dünya genelinde yaşanan etkinliklerle birlikte kripto para dolandırıcıları da kendilerine hedef seçerek yeni yöntemler bulmaya devam ediyorlar.

Gözlemlere göre, 2022 FIFA Dünya Kupası’ndaki futbol taraftarlarının kripto para dolandırıcılık riskine karşı dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Güvenlik şirketi Kaspersky’ye göre hackerlar büyük ilgi ve talep gören büyük küresel spor etkinliklerine ilgi duyuyor. Kaspersky, siber suçluların futbol severleri dolandırmak için en çok başvurduğu yollar konusunda uyardı.

Dünya Kupasında Kripto Dolandırıcılığı

Bu yıl gerçekleşen etkinliğin biletleri yalnızca dijital ortamda mevcut olduğundan, hackerlar bu biletleri sunan sahte web siteleri oluşturarak, giderek daha fazla kazanç elde etme yolunu deniyorlar. Hediyeler, eşantiyonlar ve ürünler için sahte web siteleri de etkinliğin meraklıları arasında dikkatsiz olanları seçiyor. Yine de kripto para birimleri ve NFT’leri içeren dolandırıcılar, bunları öne çıkaran en büyük küresel etkinlik sırasında ön plana çıktı.

Kaspersky, çeşitli kripto para dolandırıcılık olaylarının yayılmasını 2022 Dünya Kupası’nın göze çarpan bir özelliği olarak vurguladı. Araştırmalara göre birçok dolandırıcı NFT’lerin popülaritesinden faydalanmak istiyor.

Ayrıca bazı dolandırıcılar kumar platformu etrafında dönüyor ve bir maç sonucuna bahis oynamak için büyük miktarda kripto para kazanma umudu sunmaktadır. Benzer dolandırıcılar ise sanat eserleri veya takım ürünleri NFT’leri için çekilişlere katılabiliyor.

Bu durumda kişiler kripto cüzdan kimlik bilgilerini karşı tarafa veriyor ve böylece muhtemel kazanan kişiler ödüllerini doğrudan aldığını sanıyor. Ancak, bu tür bilgilerin açığa çıkması durumunda dolandırıcıların taraftarların cüzdanlarındaki bilgileri çalmasıyla sonuçlanabiliyor.

Son olarak, araştırmalar gösteriyor ki küresel spor etkinliklerinde yatırım dolandırıcılığı gibi daha genel kripto dolandırıcılığı da öngörülmektedir. Dolandırıcılar tespit ettiği kullanıcıları yeni çıkarılan bir kripto paraya yatırım yapmaya ikna ediyor ve ardından yatırımcıların bilgilerini alıp, fonlarıyla kaçıyorlar.

tr_TRTurkish