Ünlü tasarımcı Refik Anadol tarafından hazırlanan NFT eser 300 milyondan fazla doğa fotoğrafı kullanarak oluşuyor. “Machine Hallucinations – Nature Dreams: AI Data Sculpture 2021 1/1” adlı eser yaklaşık olarak 300 Ether’e (1.2 milyon dolar) değer buldu.

Refik Anadol’nun NFT eseri “Mabu” isimli bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Mabu’nun satın aldığı NFT’ler arasında en popüler olan CryptoPunks koleksiyonundan da birçok NFT eser bulunmakta. Anadol, ilk NFT satışından sonra NFT pazar yeri olan Nifty Gateway’den tebrik mesajı aldı.

Lisans eğitimini fotoğraf ve video alanında yüksek onur derecesiyle bitiren Refik Anadol; daha sonra Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Medya Sanatları Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mimari ve medya sanatını veri bilimi ve, yapay zeka ile buluşturan sanatçı;  yapay zeka ile sanatın tüm dünya tarafından bilinmesine ve gelişmesine katkı sağlayan sanatçılardan birisidir. Aynı zaman Anadol, Kaliforniya Üniversitesi Medya Sanatları Okulu’nda araştırmacı olarak görev almaktadır.

NFT (Non-Fungible Token) Nasıl Oluşturulur?

Son günlerde sıklıkla duyduğumuz Non-Fungible Token kısaca NFT gerçek dünyadaki somut nesneleri soyut hale getirme durumudur. NFT’leri dijital ortamda saklayabilir ve birçok platformda açık artırma ile satabilirsiniz. Günümüzde geleneksel sanatın yanı sıra bilgisayarlar ve tabletler ile hazırlanan dijital sanat eserleri de çok önem kazanmıştır. Bu tasarımları tokenlaştırarak blokzincirine inşa etmek dijital çağın galerisine sunmaktır. Yazısının devamını okumak için tıklayınız…

Leave a comment

tr_TRTurkish