Geçtiğimiz aylarda merkez bankası dijital parasını kullanıma süren Bahamalar, yeni bir hamle daha yaptı. Bahamalar “kum doları” adındaki CBDC’leri için Mastercard ile anlaştı.

Dünyanın ilk CBDC’si olan Bahama Kum Doları artık Mastercard’ın ön ödemeli kartıyla dünyanın her yerinde kullanıma hazır olacak. Kum Doları öncelikle ülkenin yerel para birimine çevrilerek, dünyada Mastercard’ın kabul edildiği işletmelerde kullanmak mümkün olacak. Geçen haftalarda ödeme devi Mastercard’ın işletmelere kripto para ile ödeme imkanı sunmayı planladığını açıklamıştı. Ancak Mastercard öncesinde yaptığı ilk hamle CBDC anlaşması oldu.

Masercard’ın yaptığı açıklamaya göre, Bahamalar’ın kum doları, dünyada Mastercard’ın geçtiği her yerde kullanılmakta. Bahama Adaları vatandaşları bu ön ödemeli karta CBDC yükleyerek dünyanın her yerinde kum dolarını harcayabilecekler. 

Bahama Kum Doları’nı ekim ayında kullanıma sunuldu ve şu ana kadar belirli işletmeler kabul ediyor. Mastercard ile yapılan anlaşma sayesinde artık dünyanın her yerinde kullanılacak. 700 küçük adadan oluşan Bahamalar bu hamle ile para transfer ücretini azaltacak.

tr_TRTurkish