El Salvador’da Bitcoin yasal para olarak kabul edildi. Ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya; Bitcoin kullanımının opsiyonel olacağını açıkladı. Bakan, “Bitcoin kabul etmeyen işletmeler cezalandırılmayacak” dedi.

ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ve kripto para topluluğunun merakla beklediği El Salvador Bitcoin yasasının yürürlüğe girmesine çok az kaldı. 9 Eylül’de yürürlüğe girecek olan yasa sayesinde BTC ülkede resmen kullanılmaya başlanacak. Sistemin nasıl işleyeceği konusunda hala soru işaretleri var. Ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya en son olarak şu açıklamada bulundu; doların ana referans parası olmaya devam edeceğini ve BTC kabul etmenin opsiyonel olacağını ve onu kabul etmeyen iş yerlerinin cezalandırılmayacak.

Bakan, daha önce de devlet başkanı Nayib Bukele; her işletmenin BTC kabul etmek zorunda olacağını birçok kez söylemişti. Bu maddenin, sorun yaratıp yaratmayacağıyla ilgili soruya bakan Zelaya, cevap vermedi.

El Salvador Merkez Bankası’nın Salı günü yayımladığı taslak metinde de bu konu netlik kazanmadı. Ancak bu standartlara uyması gereken kurumların dolar-BTC değişim hizmetini sağlamakla ilgilenen tasarruf ve kredi kuruluşları olacağı belirtildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish