Dünyaca ünlü Fitch şirketi, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilan etmesini olumsuz değerlendirmede bulundu. Fitch’e göre El Salvador’un bu hamlesi, Bitcoin ile hizmet veren sigortacılık şirketleri için volatilite riskinden ötürü negatif bir güven etkisi yaratacak.

Haziran ayı başında El Salvador; Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden teklifi kanunlaştırdı. Bu durum Amerikan kuruluşlarından olumsuz tepkiler almaya devam etmekte. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ardından derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings; bu hamlenin ülkedeki yerel sigorta şirketleri için eksi puan yazacağını belirtti.

Bitcoin, dünya çapında kullanılmadığı için regülasyon kurumları tarafından hala tanımlanmadı. Bu nedenle El Salvador gibi legal para birimi olarak kabul eden; ülkenin regülasyonlar ve uygulama çerçevesinde de riskler oluşacağı yönünde bir değerlendirmede bulundu.

Fitch, Bitcoin’in sigorta şirketleri tarafından; kar ödemesi yapmak ve poliçe sunulması için geniş bir yelpazede kullanılmasının beklenmediğini belirtti. Yapılan basın açıklamasının ilgili bölümünde de şu ifadeler kullanıldı:

“Bitcoin’de varolan riskler, onun poliçe sahipleri tarafından geniş çapta kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. Eğer poliçe sahipleri ödemelerini Bitcoin ile yapmayı tercih ederse; sigorta şirketleri büyük ihtimalle, riskleri azaltmak için Bitcoin’i ABD dolarına çevirecektir. El Salvador’daki sigortacılık sektörü; düşük kredi notlu devlet tahvilleriyle destekleniyor. Bu varlıklara eklenecek olan başka yüksek riskli varlıkların bu riski artırmak dışında bir işe yaramayacak.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish