Bitcoin kongresinde El Salvador başkanı Bitcoin yasa tasarısından bahsetmişti. El Salvador’da artık Bitcoin resmi para birimlerinden birisi.

El Salvador, dünyada Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden ilk ülke oldu. Bitcoin kongresinin ardından yasa tasarısını onayladı. Bitcoin yasa tasarısı 84 oyun 62’sinin onay vermesiyle kabul edildi. Teklifin kanunlaşmasını kongre üyeleri dakikalarca ayakta alkışladılar.  

El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele, tasarıyı Kongre’ye yolladıktan sonra; Bitcoin evreninde popüler olan Nic Carter’ın Twitter’daki sohbet odasına katıldı. 20 bin kişilik sohbet odasında üst üste çok önemli açıklamalarda bulunan Bukele, “Biz geleceğe inanıyoruz. Kendi geleceğimizi inşa ediyoruz. Bitcoin tüm dünyanın ana kripto parasıdır ve sınırlı arzından ötürü birçok problemi çözüyor. El Salvador artık sadece bir ülke değil, aynı zamanda Bitcoin’in neler yapabileceğinin de bir simgesi… Bitcoin yatırımcılarını ülkemize bekliyoruz. Vatandaşlarımız istedikleri Bitcoin cüzdanını kullanabilecekler. Devlet cüzdanı kullanmak zorunda değiller. El Salvador’a 3 BTC’lik yatırım yapan kişiye anında vatandaşlık verilmesi önerisini de meclise sunacağım.” şeklinde açıklama yaptı.

Madencilik konusunda da projelerimiz var. Hem ucuz hem de temiz olan volkanik enerjiyle Bitcoin madenciliği yapılmasını planlıyoruz. Ayrıca açıklamalara göre, Bitcoin’i anında ABD dolarına dönüştürmek için El Salvador Kalkınma Bankası’nın kuracağı bir fon, işletmelerin riskini üstlenecek. Fonda yaklaşık 150 milyon dolar değerinde Bitcoin tutulduğu açıklandı.

Örneğin bir işletme, Bitcoin ile satış yaptıktan sonra, kendince risk olarak düşünüp banka hesabında dolar görmek isteyebilir. Devlet de o Bitcoin’i anında dolara çevirebilecek. Kişi, bu işlemi piyasa içinde de yapabilir ancak devlet de anında yapacak. Ayrıca bu kanunu konuşmak üzere Bukele yarın IMF yetkilileriyle bir araya gelecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish