SpaceX, Twitter’la ve Tesla’nın da sahibi olan Musk, elektrikli araç üreticisi şirketinin 3.6 milyar dolarlık hissesini sadece 3 günde sattı. Konuyla ilgili resmi duyuruyu SEC yaptı.

Elon Musk’tan SEC’ye yapılan duyuruya göre; 3.6 milyar dolar değerinde 22 milyon adet Tesla hissesi satıldı.
Musk’ın 2022 boyunca elden çıkardığı Tesla hissesi değeri 40 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Fakat Musk’ın satışlarının hangi nedenle yapıldığı konusunda herhangi bir detay verilmedi. Öte yandan Musk, yapılan tüm satışlara rağmen %13.4’lük hisseyle şirketin en büyük hissedarı konumunu hala elinde taşıyor.

Musk, 44 milyar dolarlık Twitter alımından önce de 19.5 milyon adet Tesla hissesi satışı yapmıştı.

Twitter, Tesla’nın işlerini nasıl etkiliyor?

Bildiğimiz üzere Tesla şirketi, 2022 yılında en kötü performansı sergileyen araba üreticisi hisselerinden bir tanesi oldu. Şirket yatırımcıları Musk’ın Twitter’a harcadığı zamanın fazla olmasından dolayı onun, otomobil şirketine yeterince odaklanamadığı yönünde ifadeler kullanıyorlar ve son dönemdeki düşüşleri buna bağlıyorlar. Ekim ayında Twitter alımını resmileştiren ve tamamlayan Musk; bot hesaplar, dolandırıcılık tweet’leri, paralı üyelikler, şirketteki çalışan sayısı ve çalışma tarzının değiştirilmesi gibi birçok konuda değişikliğe gitti.

Fed’in sıkılaştırma politikasıyla birlikte birçok hisse senedinde 2022 yılında ciddi düşüşler yaşanırken, Tesla hisseleri de 2020 yılı seviyelerine döndü.

Ayrıca Musk Terra Luna çöküş döneminde 900 milyon dolarlık satış yaptı.
Tesla’nın CEO’su elindeki Dogecoin’leri elinde tutmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerimizi, WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish