Tesla’nın 272 milyon dolarlık bitcoin satışı kripto para dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu satış nedeniyle Elon Musk’a tepkiler yağdı. Musk, Twitter üzerinden ”Kendime ait hiçbir bitcoini satmadım.” açıklamasında bulundu.

2021 yılının başlarında Tesla, 1,5 milyar dolarlık bitcoin yatırımı yapmıştı. 40 bin dolar civarında seyreden BTC 50 bin dolar seviyelerine ulaşmıştı. Ardından mart ayında bitcoin ile Tesla araçlar satılacağını duyurdu. Ancak tartışma konusu Tesla’nın araç ödemelerinden gelen bitcoinleri mi, yoksa alım yapılan bitcoinlerin mi satıldığı konusunda idi.

Tüm bu tartışmalar yaşanırken, Twitter’da 2.4 milyon takipçisi bulunan internet fenomeni ve blog yazarı Dave Portnoy, Elon Musk’ı eleştirdi ve “Şimdi ben doğru mu anlıyorum? Elon Musk Bitcoin aldı. Fiyatı yukarı çıkardı. Sonra sattı ve kendine bir servet yarattı.” dedi.

İnternette bu tartışmalar agresif bir şekilde yaşanırken bir Twitter fenomeni ve blog yazarından Elon Musk Eleştirisi geldi. “Benim anladığım doğru mu? Elon Musk bitcoin satın alarak fiyatı yükseltti. Ardından satarak kendisine büyük bir servet mi yarattı?” şeklinde bir eleştiride bulundu. Bunun üzerine Musk Blog yazarı Dave Portnoy’a çok geçmeden cevap verdi. “Hayır, anladığın doğru değil. Ben bitcoin satmadım. Sadece Tesla’nın bilançosundan nakit tutmak yerine bitcoini hızlı bir şekilde likidite bir varlık olduğunu göstermek için %10’luk BTC satışı yapılmıştır” dedi.  

tr_TRTurkish