Elon Musk, OpenAI’ya rakip olmaya hazırlanıyor.

The Wall Street Journal’dan edindiğimiz bilgiye göre, Elon Musk, X.AI isimli bir yapay zeka şirketi kurdu.

Edindiğimiz bilgiye göre Musk, X.AI Corp. isimli şirketi, Nevada’da kurdu. Ayrıca Elon Musk, şirketteki mevcut tek yönetici olarak yer alırken Musk’ın aile ofisinin yöneticisi Jared Birchall da sekreter olarak görev yapıyor.

Elon Musk daha önce X isimli bir “her şey uygulaması” yaratma çabasından söz etmişti. Yapay zeka şirketinin adında da X yer alıyor. 

Nevada’nın tercih edilmesinin nedeni var mı? 

Belgelere göre, şirketin ilk ikametgah adresi Delaware’de yer alıyor. Hukukçulara göre, şirketin Nevada’da kurulmasının nedeni ise yasal gerekçeler olarak gösteriliyor. Nevada, Delaware ile karşılaştırıldığında firmaların yönetimlerine ve görevlilerine daha fazla takdir yetkisi ve koruma sağlamaktadır.

Elon Musk, X.AI ile ilgili yorumlara henüz yanıt vermiş değil. 

Elon Musk, bir süre önce yapay zeka teknolojisinin olası riskleri hakkında uyarılarda bulunarak, hükümetlerin dikkatli olması gerektiğini dile getirmişti.

Musk, OpenAI’ya rakip olabilecek bir proje için çalışmalara başlamıştı. 

Ek olarak OpenAI, sekiz yıl kadar önce Elon Musk tarafından kurulmuştu fakat yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde 2018 yılında şirketten ayrıldı. 

Elon Musk‘a göre OpenAI’nın sohbet yapay zeka robotu politik açıdan oldukça önyargılı. Musk, bunun tam olarak ne anlama geldiğini belirtmemiş olsa da, daha fazla gerçeğin peşinde olan ve gerçekleri sunan bir yapay zeka modeli oluşturmak istediğini belirtti.

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish