Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Musk hakkında inceleme başlattı. Şu anda Musk’ın ilk olarak aldığı %9’luk hisselerin “tekelcilik karşıtı” kurallara uyup uymadığını araştırıyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması tüm dünyada son haftaların en çok konuşulan konusu olurken, ABD basınından The Information ise Musk’ın Twitter’ı satın alma sürecinde ilk aldığı %9’luk hisse payı için inceleme başlatıldığını açıkladı.

Haberde, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun, Musk’ın tekelcilik karşıtı kurallara uyup uymadığının araştırıldığı  yazıldı. ABD’de, önemli miktarda hisse alımlarını ya da diğer şirket alımlarını bildirmeyen firmalara günlük 44 bin dolara kadar cezalar verilebiliyor.

FTC’nin incelemesinin, Musk’ın hisseleri, Twitter yönetimini etkilemek mi, yoksa pasif bir hissedar gibi görünmek için mi aldığının araştırılması yönünde olduğu belirtildi

FTC’nin Karşı Çıkması Beklenmiyor

300 milyar dolara yakın servetiyle dünyanın en zengin kişisi olan Musk; %9’luk hisse alımından sonra yönetim kuruluna girmeyi reddetmişti ve şirketin tamamını almasına engel olacak bu hamleden kurtulmuştu.

Tesla ve SpaceX CEO’su daha sonra şirketin tamamını satın almak için hisse başına 54.20 dolarlık bir teklif yapmıştı. The Information’ın haberinde ayrıca uzmanların, FTC’nin Musk’ın teklifine karşı çıkmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu belirttikleri de yazıldı.

Konuyla ilgili Twitter’da, FTC henüz bir yorumda bulunmadı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish