Elon Musk, şahsi Twitter hesabından Web3 eleştirisinde bulundu. Geçtiğimiz günlerde “Web3 hiçbir şeye benzemiyor…” şeklinde yorum yaptı. “Şu anımız bile tahmin edemiyorken, gelecek nasıl olacak? Biraz pazarlama yöntemi gibi gözüküyor” şeklinde yorum yaptı. Böylece Web3 ile ilgili yapılan yorumların çoğuna katılmadığını belli etmiş oldu.

Web3 hakkında beklenmedik bir çıkış yapan Elon Musk, yeniden bir değerlendirme daha yaptı. Bill Gates’in 1995 yılındaki bir röportajını Twitter hesabında paylaşan Musk, Web3’ün şu an yapılan yorumlarla tahmin edilemeyeceğini söyledi. Bill Gates röportajda, internetin bilgi paylaşımı açısından devasa bir yer olduğunu; insanların birbirlerine anlık olarak e-posta gönderebileceğini ve radyo-televizyon üzerinden bilgilere ulaşılabileceği bir yer olduğunu belirtiyor.

Musk ise internetin o gün belirtilenden çok ileri olduğunu ima ederek, “Bugünü bile tahmin edemediğimiz bir dünyada, gelecek nasıl olacak? Web3’ün gerçek olduğunu düşünmüyorum. Gerçeklikten çok, bir pazarlama kelimesi gibi duruyor. Geleceğin önümüzdeki 10, 20 ya da 30 yılda nasıl olacağını merak ediyorum. 2051 yılı bana çılgınca fütüristtik geliyor” şeklinde açıklama yapmıştı.

Son dönemlerde popüler olan Web3 veya Web 3.0 çok daha merkezsiz interneti tanımlamaktadır. Tek bir kurumun verileri tutamadığı ve birçok yere yayıldığı Web 3.0 sayesinde; bilginin teknoloji firmalarına değil, insanların elinde olacağını belirtiliyor. Web 2.0 ise daha çok merkezi bir sistem olarak görülmektedir. Bill Gates’in videoda bahsettiği 1995 yılındaki dönem ise daha çok internet siteleri ile kısıtlı olan ve bilginin yine belli başlı sitelerde yer aldığı, hareketlerin çok daha kısıtlı olduğu Web 1.0 dönemidir.

Bizi Telgram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish