Dünyanın en zengin iş adamları arasında yer alan Elon Musk‘ın da içinde bulunduğu bir grup, yapay zekâ araştırmalarına bir süre ara verilmesi gerektiğini belirttiler. İçinde uzmanların da yer aldığı bu grup, hızla gelişen teknolojinin toplum ve insanlığı olumsuz yönde etkilediğini iddia ediyor.

Kâr amacı olmayan bir organizasyon olan Future of Life Enstitüsü, ileri boyutta yapay zekâ gelişmelerinin artık topluma zarar verdiğini belirrti. AI (yapay zekâ) teknolojisinin topluma karşı oluşturduğu olası risklerin aktarıldığı ve detaylandırıldığı yazıda ekonomik ve politik riskler oluşturabileceği yer aldı.

“GPT-4’ten daha ileri olanlar zarar verir”

OpenAI bağlı program olan GPT-4’ten daha geliştirilmemesi gerektiği yönünde taleplerin olduğuna yer verdi. Bu talepleri dile getiren yazı içerisinde ek olarak şu ifadeler de yer aldı:

“Güçlü AI sistemleri, risklerin yönetilebilir olduğundan emin olduğumuzda ortaya çıkmalıdır. Şu andaki yapay zekâ geliştirmeleri GPT-4’ten daha güçlü olmamalıdır. Bu konuda yapılan araştırmalara 6 ay ara verilmesi iyi olacaktır”

Üstelik tesla araçlarının, otomatik pilot ile sürülmesinde yapay zekâ teknolojisinde faydalandığı da biliniyor. Musk yapay zekâdan faydalanmasına rağmen ileri boyutta yapay zekânın gelişmesi konusunda endişeleri olduğunu belirten açıklamalar yapıyordu.

Son olarak, bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish