Son zamanlarda Dogecoin’e verdiği destekle çok konuşulan ünlü isim Elon Musk‘a, Twitter logosunun yerine Dogecoin görseli yerleştirilmesinden dolayı dava açıldı.

Manhattan federal mahkemesinde açılan davada şikayetçiler, Musk‘ı “insider trading” ile suçluyor.

Geçtiğimiz sene haziran ayında açılan 258 milyar dolarlık Dogecoin davasından 1 sene sonra Elon Musk, en büyük meme coin ile ilgili bir suçlamayla daha karşı karşıya kaldı. Musk’a Twitter’ın logosunun değiştirilip, yerine Dogecoin görseli koyulmasından ötürü de dava açıldı.

Neden olduğu bilinmiyor

Bildiğimiz üzere Musk’ın sahibi olduğu Twitter’da nisan ayı içerisinde, “mavi kuş” olarak bilinen logonun yerine Dogecoin görseli getirilmişti. Yaklaşık 4 gün süren bu değişikliğin ardından sonlandırılmıştı. Bu süreçte Dogecoin’de %30’dan fazla değeri artmıştı. Elon Musk veya Twitter tarafında bu değişiklikle ilgili de bir bilgilendirme yapmamıştı.

İşte bu yaşanan gelişmeler Musk’a toplu dava açılmasına sebep oldu. Manhattan federal mahkemesine başvuran davacılar, Musk’a “insider trading” suçlamasıyla dava açtılar.

“Pazarlama, manipülasyon ve ‘insider trading’ yapıldı”

Dava dilekçesinde Elon Musk’ın 2021 yılında katıldığı ve Dogecoin hakkında açıklamalarda bulunduğu Saturday Night Live programındaki sözleri ve bazı Twitter paylaşımları da yer alırken, şu ifadeleri kullandı:

“Burada yapılan bilinçli bir şekilde uygulanan bir piyasa manipülasyonu, pazarlama stratejisi ve ‘insider trading’dir. Bu durum Musk’ın yatırımcılarını dolandırmasına ve kendisiyle şirketlerini ön plana çıkarmasına neden olmuştur”

Elon Musk, ek olarak mayıs ayı içerisinde yine Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Milady Maker serisinden bir NFT’nin görselini paylaşmıştı. Bu paylaşım sonrası NFT serisiyle bir ilgisi bulunmayan Milady Meme Coin (LADYS) fiyatı yüzde 5000’den artış yakalamıştı.’’

Bizleri WebsitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
https://t.me/kriptoblogu telegram kanalımıza abone olmayı unutmayın.

tr_TRTurkish