Elon Musk, Tesla’nın toplam hisse satış oranını %10’a çıkaracak şekilde yaptığı satışla yükseliş yaşanması dikkat çekti. Elektrikli araç üreticisi olan şirket, %7,5’luk artışın ardından yeniden toplam değerini 1 trilyon doların üzerine çıkarmayı başardı. 

Tesla CEO’su Elon Musk, hisselerdeki opsiyon işlemleri için hisse satışlarının tamamladığını açıklamıştı. Şirketteki hisselerini azaltmak için gerekli olan satışları yaparak 10 milyar dolarlık vergiyi ödeyebilecek.

SEC’ye açıklamasına göre Tesla CEO’su Musk’ın yaptığı hisse satışının değeri yaklaşık 854 milyon dolar. Tüm bu satışlara rağmen Tesla hislerinin yükselişi dikkat çekici. Şirket hisseleri %7,5 arttı, toplam piyasa değeri ise 1 trilyon doların üzerine çıktı. Tesla CEO’su Elon Musk, çarşamba akşamı hisse satışların ithafen “Neredeyse bitti” diye tweet atmıştı.

Musk’ın bu hamlesinin uzmanlar, “Tesla hisseleri üzerindeki satış baskısını kaldırdı” şeklinde değerlendiriyor. Analist Dan Ives; “Tesla boğaları için birkaç karanlık haftanın ardından bazı güzel haberler gelecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk kasım ayında Twitter’dan hisselerini satıp satmama konusunda bir anket düzenlemişti. Bu tweet’inin ardından hisseler üzerinde ciddi bir satış baskısı oluşmuştu. Bu nedenle Tesla’nın hisseleri %24’lük düşüş yaşadı. Düşüşün başladığı tarih 4 Kasım tarihinde hisse fiyatı günü rekorla kapadı. Ayrıca Musk, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bildirime göre son olarak 854 milyon dolarlık hisse sattı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish