Twitter yönetim kurulu Elon Musk’ın satın alma teklifini değerlendirmek üzere dün son dakika toplantısı yaptı. ABD medyasından gelen iddialara göre; bir sonraki aşamanın Musk tarafıyla birebir görüşmelerin başlaması olacağı yönünde.

Twitter yönetimi Elon Musk’ın teklifini bir kez daha değerlendirme kararı aldı. Konuyu görüşmek üzere dün flaş bir toplantı yapıldı. Haber, ABD medyasının saygın gazetesi Wall Street Journal tarafından duyuruldu. Gazetenin ismini vermek istemediği bir kaynağına dayandırdığı haberine göre; Musk’ın teklifi toplantıda ilk kez bu kadar ciddi şekilde ele alındı.

Wall Street Journal’ın haberi daha sonra ABD merkezli medya devi New York Times tarafından genişletildi. NYT, verdiği haberde, Pazar günü öğleden sonra Twitter yönetim kuruluyla Elon Musk’ın temsilcilerinin bir araya gelebileceğini aktardı. Ancak daha sonra dün akşamüstü böyle bir toplantının gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında bir detay verilmedi.

Süreç Hızla İlerliyor

Wall Street Journal muhabiri Cara Lombardo konuyla ilgili olarak Twitter tarafının istekli oluşunu şu sözlerle aktardı:

“Musk’ın satın alım süreci için 46.5 milyar dolarlık finans anlaşması yapması son gelişmeleri tetikleyen faktör… Twitter, görüşmelere başlama konusunda artık çok daha istekli. Süreç hızla ilerliyor.”

Musk, yüzde 9’luk hisse alımının ardından şirketin tamamını almasına engel teşkil eden “yönetim kuruluna girme” hamlesini reddetmiş ve adeta ilk baştan amacını açıkça belli etmişti. Musk daha sonra ise hisse başına 54 dolarlık bir teklif yapmıştı. Bu teklif yapıldığında Twitter isseleri yaklaşık 45 dolardan işlem görüyordu.

En Büyük Tartışma: İfade Özgürlüğü 

Musk’ın Twitter’ı satın alma konusunda öne sürdüğü gerekçe sosyal medya devinin son dönemde ifade özgürlüğü konularında sert bir tavır takınmasıydı. Musk, şirket politikasının özgürlükçü olmadığına inanıyor. Bu sebeple de konuda yeni düzenlemeler yapacağını belirtiyor. Bir grup ise Musk’ın ifade özgürlüğünü genişletmeyeceğini, hatta kendi politik görüşü çerçevesinde işleyen bir Twitter yaratmaya çalıştığını iddia ediyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish