Elon Musk, bitcoin merkezi bir kripto para dedi. Tüm piyasayı alt-üst eden bu yorumu bitcoin fiyatının düşmesine neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk bir tweet atarak bitcoinin bir avuç madencilik tarafından kontrol edilen bilinenin aksine merkezli bir varlık olduğunu iddia etti. 47 bin dolar fiyat civarında olan bitcoin; Musk’ın bu açıklamasının ardından 45 bin dolara, takip eden süreçte de 42 bin dolara kadar geriledi. Bitcoinin düşüşü sadece bu merkezi bir varlık olmasıyla ilgili değil olan tweeti değil Tesla’ya ait bitcoinleri satacağını ima etmesi de panik yarattı.

Bunun üzerine bitcoin odaklı podcast yayını yapan Peter McCormack de Elon Musk’ı eleştirdi. Ünlü girişimci, McCormack “Senin yaptığın trol’lük” dedi. Ardından bitcoinin dogecoine göre nasıl çok daha güvenilir kripto para olduğunu anlattı. En büyük kripto paranın merkezsiz olması sayesinde, devletlerin kontrolünden uzak kalabildiğini anlatan 24 tweet’lik uzun bir flood yazdı. 

“Sizin kişisel hedefleriniz, temiz enerji kaynakları, karbon emisyonlarının azaltılması ve Mars’ta ikinci ev yaratma gibi insanlık için iyi olan projelere odaklanmış gözüküyor. Bitcoin de insanlık için iyi bir proje ve merkezi bankacılıktan insanları kurtarır” şeklinde açıklama yaptı. Elon Musk’tan ise tek bir tweet ile cevap geldi; “Bu tür berbat yorumlar, tüm paramı DOGE’a yatırmak istememe sebep oluyor.”

Musk’ın bu cevabının üzerine McCormack, Elon Musk’ı podcast’ine davet etti. “Neden podcast’ime katılmıyorsun? Bunları tartışırız. Sana bitcoinin gelişmekte olan ülkelere nasıl finansal özgürlük kazandırdığını anlatırım. Buna alternatif olarak sen de saçmalayabilirsin. Hatta DOGE hakkında tweet de atabilirsin” dedi.

Elon Musk, dogecoini birçok yönden bitcoine göre daha iyi olduğu için seçtiğini söyledi. ”Dogecoin, BTC’den daha hızlıdır, ücretleri daha düşüktür ve daha az çevresel etki oluşturur. Blok süresini 10 kat hızlandırır, blok boyutunu 10 kat artırır ve ücretleri 100 kat düşürülür ise DOGE rakipsiz bir varlık olur.” açıklamasını yaptı.

tr_TRTurkish