Ethereum, son zamanlarda ağ birleşmesinin son aşamasına yaklaşmasıyla birlikte gündemde olmaya devam ediyor.  

Ethereum Blockchain ağı, ihraç modelinin enerji yoğun iş ispatından çevre dostu bir model olan hisse ispatına geçiş aşamasında sona yaklaştı. Ethereum geliştirici ekibi, bu hafta başında Ethereum ana zinciri ile yan zincirin birleşiminin görüleceği Merge güncellemesinin Ağustos ayında gerçekleşebileceğini duyurmuştu. Fakat dün yan zincir olan Beacon’da 7 blokluk gibi önemli bir yeniden yapılandırma işleminin gerçekleştiği haberleri Ethereum pazarını olumsuz etkiledi. 

Beacon zincirindeki yeniden yapılandırma her ne kadar kötü amaçlı bir etkinlikten kaynaklanmasa da yatırımcılar arasında hisse ispatı yolunda bir kararsızlık mı söz konusu söylentilerinin yayılmasıyla Ethereum fiyatını olumsuz etkiledi. 

Ethereum, son 24 saatte yüzde 12’ye yakın değer kaybederek günün ilk saatlerinde 1.712 dolara kadar geriledi. Bitcoin (BTC) fiyatında değer kaybı yüzde 5’e ulaşsa da hızlı toparlanma Bitcoin’in günlük kaybını yüzde 1,5’e çekerek yeniden 29.000 dolar bandına geri dönmesini sağladı.

Yan zincir olarak çalışan Beacon zincirinde Ethereum ağı için hisse ispatı modeli test ediliyor. Bu zincirdeki bir kararsızlık ise Ethereum’un yakın zamanda kullanacağı konsensüs mekanizmasının istikrarsız olabileceğine dair endişelerde artışa neden oldu. 

Vitalik Buterin ise bu riski önemsemedi. Fakat piyasa yorumcuları, yatırımcılara güven vermek adına daha somut adımlar atılmasını bekliyor. Ethereum alternatifi olarak görülen yüksek değerli akıllı sözleşme platformları da bugünlerde zor zamanlar geçiriyor. Akıllı sözleşmeler kategorisinin ilk sıralarında yer alan Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX), en sert düşen kripto paraların başında yer aldı. Solana (SOL), son bir haftada yüzde 20 değer kaybederken 41 dolara kadar geriledi. Avalanche’ta (AVAX) ise haftalık kayıplar, yüzde 26’ya ulaşırken AVAX, 22 dolara kadar geriledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish