Endonezya kripto para pazarını kontrol etmek için ülkedeki merkez bankasının kripto paraları ödeme aracı olarak kullanmasını yasakladı.

Endonezya valisi Perry Warjiyo, merkez bankasının ödeme aracı olarak kripto paraların kullanımını yasaklanacağını açıkladı. 15 Haziran’da yapılan seminer sırasın yapılan duyuru tüm dünyada yankı buldu. Araçların ne olduğu ne oldu net olarak bilinmese de diğer finansal hizmet araçları için kripto paralara izin verilmeyeceğini söyledi. Ayrıca, bu araçların tam olarak ne olduğu belirtilmese de diğer finansal hizmet araçları için de kripto paralara izin verilmeyeceğini söyledi. Ayrıca, kripto paraların anayasa veya merkez bankası yasaları tarafından ödeme aracı olarak kabul edilmediğini söyledi. Finansal kuruluşların da bu tarz politika izlemesimesi gerektiğini belirtti. Bu doğrultuda kurumların yasağa uymasını için ekipler harekete geçecek.

Yasadışı platformların gelişimi destekledikleri için 26 lisanssız yatırım şirketinin platformlarını durduklarını söyledi. Tongam Lumban Tobing, Binance’ın da lisansının olmadığı bu nedenle ülkede yasa dışı olduğunu söyledi. Ayrıca kripto para ticaretine vergi geleceğini de duyurdu. Fakat hükümetin kripto paraları tamamen yasaklaması söz konusu değil. Geçtiğimiz günlerde El Salvador yasal para birimini Bitcoin yaparak çoğu ülkenin dikkatini çekti. Bazı ülkeler de kripto paraları yasaklıyor veya kısıtlayıcı yaptırım getiriyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) da kripto paraları yasal ve ekonomik olarak sorunlu buluyor.

Öte yandan Endonezya, dijital ödemelere odaklanarak kendi CBDC’si üzerinde çalışıyor. Finansal sistemleri modernize etme girişiminde Kanada, Çin, Fransa, Japonya ve diğer birçok ülkeye katılıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) gibi küresel finans kuruluşları da CBDC’leri benimsedi. Yeni bir fikir olan CBDC’lerin kullanımının zaman alacağı düşünülüyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish