Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden biri olarak görülen Endonezya’da, Mayıs ayından itibaren kripto paralara KDV eklenecek. Yapılan açıklamada kripto varlık işlemlerinden ve kazanç gelirlerinden %0.1’lik vergi alınacağı belirtildi.

Endonezya özellikle koronavirüs pandemisi sebebiyle kripto para benimsenmesinin inanılmaz şekilde arttığı ülkelerden biri olmuştu. Ancak 1 Mayıs itibari ile kripto para işlemlerinden ve elde edilen gelirden yüzde 0.1’lik vergi alınmaya başlanacak.

“Para Olarak Kabul Etmiyoruz”

Konuyla ilgili konuşan yetkili isim Hestu Yoga Saksama, kripto varlıkların emtia olarak kabul edilmelerinden ötürü böyle bir uygulamaya gittiklerini belirtti. Konu hakkında ise şu ifadeleri kullandı;

“Kripto varlıklardan KDV almamızın sebebi, Ticaret Bakanlığı tarafından emtia olarak kabul edilmeleridir. Para olarak kabul etmiyoruz. Bu yüzden hem KDV hem de gelir vergisi alacağız. Hükumetimiz ilgili yasa konusunda diğer detaylar için de çalışmalarını sürdürüyor”

Emtia Vadeli İşlemler Regülasyon Kurumu’ndan alınan bilgilere göre; 11 milyondan fazla kripto para sahibinin olduğu ülkede geçen sene kripto varlık işlem değeri 60 milyar dolar olarak belirlenmişti. Güney Asya ülkesinde, diğer birçok ülkede olduğu gibi kripto paraların kullanımı ödemelerde yasak.

Kripto varlıklar üzerindeki KDV oranı, Endonezya mal ve hizmetlerinin çoğuna uygulanan %11’lik oranın ciddi şekilde altında kalması da dikkat çekmekte. Endonezya’da kripto paralarla ilgili vergi kanunu ilk olarak geçen sene çıkarılmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish