Kripto Paraya olan ilginin ciddi şekilde arttığı Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomilerinden biri Endonezya’da finans şirketlerine kripto para yasağı geldi. Finansal Hizmetler Otoritesi, birçok finans şirketini kripto paralar konusunda uyardı. Regülatör yaptığı resmi açıklamada; kripto paralarla yapılan tüm işlemlerin finans şirketleri için yasaklandığını belirtti. Resmi açıklama Instagram üzerinden duyuruldu.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Endonezya’da özellikle son bir yılda GameFi alanında büyük bir benimseme yaşanmıştı. Ülkenin finansal regülatörü olan Finansal Hizmetler Otoritesi, finansal şirketler için kripto para kullanımını yasakladı. Ayrıca dijital varlıklarla işlem yapan yapan şirketlere ekstra kısıtlamalar getirdiğini duyurdu.

Reuters’ın yaptığı habere göre; regülasyon kurumu, finansal şirketlerin dijital varlık ticaretini kullanma, pazarlama ve kolaylaştırma olmak üzere kripto paralarla ilişkili neredeyse bütün operasyonları yasakladı. 

Instagram üzerinden yapılan açıklamada; düzenlemenin amacının, dijital varlıklardan ötürü oluşabilecek zararı minimize etmek olduğu ifade edildi. Amatör yatırımcıların bu sektördeki riskleri dikkate almadıkları da belirtildi. Otorite ayrıca, vatandaşları kripto para endüstrisindeki “Ponzi Şeması” adı verilen dolandırıcılığa karşı uyardı. Daha önce Tayland ve Singapur merkez bankaları da vatandaşlarına benzer uyarılarda bulunmuştu.

Endonezya, Pakistan ve Hindistan bilindiği üzere kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ülkeler arasında. Güney Asya ülkesinde 2020 yılında yaklaşık 6 milyar dolar olan kripto para endüstrisi 2021’ 60 milyar dolara çıktı.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

Leave a comment

tr_TRTurkish