Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de dijital paralara ilişkin ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturmak için çalışmalara başlandığını açıkladı.

Bildiğiniz üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dijital para çalışmalarında bu yıl hızlı bir harekete geçmişti. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ekonomik düzenlemelerin yer aldığı reform paketi açıklaması geldi. Türkiye’nin dijital merkez bankası parasıyla ilgili ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımları attıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’ndeki toplantıda dijital dönüşümle ilgili bazı konu başlıklarına değindi. Dijital paranın haricinde bazı kamu işlemlerinde de dijitalleşmeye gidileceğini açıkladı. Yeni projeler arasında 7 gün 24 saat hizmet verecek Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulaması var. Cumhurbaşkanı ayrıca kamu alım ihalelerinde yeni ve dijital bir sisteme geçileceğinin müjdesini verdi. Son olarak ürünleri dijital pazar yeri platformlarında satışa sunan kurumların haklarını koruyacak düzenlemeler yapılacağı ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, finans sektörünün geliştirilmesi ve finansal istikrarın sağlanmasının öncelikli olduğu belirtti. 

TCMB Başkanı Naci Ağbal, merkez bankasının dijital paralar için Ar-ge projesi hazırladığını duyurmuştu. Buna göre dijital paraların pilot testi 2021’in ikinci yarısında hayata geçecek. Ayrıca 4 Kasım 2019 tarihinde “2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” ile blockzinciri merkezli dijital para uygulamaya konulacağı açıklanmıştır.

tr_TRTurkish