Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencileri sanal gerçeklik destekli bir NFT sergisi oluşturdular. Final Dönemi Öğrenciler teması olan sergiyle EBYÜ, Türkiye’de NFT ekosistemine adım atan ilk üniversitelerden biri oldu.

Fen Edebiyat Sosyal Etki Kulübü tarafından düzenlenen sergi hakkında kulüp danışmanı Arş. Gör. Hakkı Halil Babacan şu açıklamayı yaptı;

“Hedefimiz NFT ve blokzincir teknolojisinde sürdürülebilir adımlar atmak. İlk çalışmamızın ana teması ise öğrenciler oldu. Açılan sergi, öğrencilerimizin final dönemine ilişkin anılarını ve emeklerini anlatıyor. Amacımız onların blok zinciri alanında farklılık yaratabilecek bir deneyim kazanmasıydı.”

Sergiyi ziyaret etmek isteyen kullanıcılar https://marketplace.kalao.io/gallery adresinden kalao Vision uygulamasını indirerek 2 ayrı sergi alanlarının kodlarını girerek giriş yapabilirler. Birinci sergi alanının kodu: 94JKB6 İkinci sergi alanının kodu ise: 763SRO 

Hakkı Halil Babacan açıklamasına şu ifadeleri de ekledi:

“Blokzincir, dijital sanat, Metaverse ve arttırılmış gerçeklik alanında bir merkez kurarak öğrencilerimize ücretsiz kurslar vermeyi planlıyoruz. Benim en çok ilgimi çeken 3D Forensic denilen, Türkiye’de çeşitli davaların çözümlenmesinde kullanılan yeni nesil adli olay inceleme. Blockchain teknolojisi sayesinde adli vakaların çözümünde çok farklı bir boyuta geçebiliriz. Bu alanda dünyada sayılı merkezlerden birisi olabiliriz.” dedi.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish