Ethereum tabanlı merkeziyetsiz stabil coin protokolü olan Beanstalk: Türkiye saati ile 15:30 civarında saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda hacker, yaklaşık 80 milyon dolarlık kripto para çaldı.

The Block’un araştırma müdürü Igor Igamberdiev’in açıklamasına göre; hacker’ın 76 milyon dolarlık kripto para ele geçirmesine karşın protokol 181 milyon dolar kaybetti.

Saldırının gerçekleşmesi ise şu şekildeydi; Hacker, anlık kredilerle (flash loan) büyük miktarda BEAN topladı ve sonrasında platformdaki tüm fonları cüzdanına aktarmayı mümkün kılan sahte bir “BIP-18” önerisi oluşturdu. Diğer saldırıların ardından genellikle görüldüğü gibi hacker, çaldığı kripto paraları, işlemleri gizlemek için kullanılan bir araç olan Tornado Cash’e gönderdi.

Beanstalk ekibinin yaptığı açıklamada ise saldırının araştırıldığı ve en kısa sürede net bir açıklama yapılacağı kaydedildi.

Axie Infinity’nin yan zinciri Ronin Network’e yapılan ve 625 milyon dolarlık kripto paranın çalındığı saldırının üzerinden çok da geçmemişken başka DeFi protokolü daha büyük kayıpla sonuçlanan bir saldırıya maruz kaldı. Ronin Network saldırısı, ABD tarafından Kuzey Kore’nin devlet destekli hacker grubu Lazarus ile ilişkilendirilmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish