Elde edilen son veriler, Ethereum ağ ücretlerinin Bitcoin ağının ücretlerini geçtiğini ve oluşan farkında giderek arttığını gösteriyor.  Günlük Ethereum ağ ücretleri,  blok zinciri piyasa analiz firması Glassnode verilerine göre 6 Haziran ve 7 Haziran’da art arda iki gün süresince Bitcoin (BTC) ağını aştı. Glassnode’a göre, 6 Haziran’da, Ethereum ağında harcanan ücretlerin toplam maliyeti, Bitcoin’in 308.000 $’ına kıyasla 498.000 $ ekledi.  Arada oluşan fark sonraki gün genişlemeye devam etti ve toplamda 540.000 dolar ve 258.000 dolar olarak gerçekleşti.

Ethereum Ücretleri Öne Geçti

Ethereum ağ ücretleri bu sene Bitcoin ağ ücretlerini ikinci defa geçti. 12 Mart’ta Ethereum ağ ücretlerinde 800.000 dolara yakın ani bir artış oldu ve aynı gün içerisinde Bitcoin kullanıcıları tarafından ödenen tutarı büyük ölçüde aştı.  Ethereum ağı bu sırada büyük bir tıkanıklık içerisindeydi ve bu da kullanıcıların işlemleri için daha çok ücret ödemesine sebep oldu.  Öncelikle Perşembe günü gerçekleşen en son zorluk ayarlaması sonucu Bitcoin’in mempool’u temizlendi. Sırada bekleyen işlemlerin olmaması, ağdaki işlem ücretlerin büyük ölçüde azalmasına neden oldu.  Son durumda işlem ücreti 1 $ işaretine düşmüştür. Karşılaştırma için 20 Mayıs’ta, ağın yarıya inme durumu sebebiyle ortalama bir Bitcoin işlemi 6,6 dolara kadar mal olabilir. Ethereum mempool’u  tıkanmış durumda ve 103.000’den fazla işlem beklemede ve bu durumda kısmen en son ağ ücreti rakamlarını açıklayan bir durum.  Bunun dışında stablecoin transfer  değeri yeni rekorlara ulaştı. Bu da çoğu Tether (USDT), Paxos (PAX) ve USD Coin (USDC) gibi Ethereum ağında faaliyet gösteren stablecoinlerin ağa büyük ve önemli katkı sağladığını gösteriyor.

Ethereum 2.0 ölçeklenebilirlik sorunlarını ele almayı planlıyor. Ethereum geliştiricileri, Temmuz ayı içerisinde planlanan yeni Ethereum 2.0 yükseltmesinde ölçeklenebilirlik sorununu ele almayı amaçlıyor. Özellikle, ağ bir Proof-of-Stake veya PoS consensusuna geçecek. Farklı bir ifadeyle stake edenler varlık sahiplerinin madenciler yerine ağ doğrulamasından sorumlu olacağı anlamına gelir. 

Leave a comment

tr_TRTurkish