Ethereum Classic Labs (ETC Labs) Kasım ayının sonunda hard fork’tan gerçekleşeceğini açıkladı.

Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre, ana ağda Kasım sonlarına doğru 11.700.000 blokta Thanos isimli güncelleme yapılması planlanıyor. 29 Kasım Pazar günü yapılacağı tahmin edilse de şirketin değişken blok süreleri ve saat farklarının sonucu olarak tahmin edilen bu tarihin değişmesi çok büyük bir olasılık.

Thanos Hard Fork’un 2.520.000 blokta Mordor testnet üzerinde uygulandığı ve ana ağ lansmanı için onay alındığı ETC labs tarafından açıklandı.

Bu yükseltmeyle birlikte madenciliğin daha sağlıklı ve daha dağıtılmış bir ekosisteme kavuşacağı öngörülüyor. Ayrıca bu yeni sistem uygulamaya geçtiğinde ağın hash oranı önemli oranda artacağı için madencilerin verimliliğinin artarak madenciliğin daha elverişli bir alan haline geleceği de açıklandı. ETC ile uyumlu halde ilerleyen Ethereum, düşünülen güncellemeyle birlikte eskiden olduğu gibi uyumlu bir şekilde devam edeceklerini de belirtti.

Geliştirme hakkında ETC Labs’ın Kurucusu ve Başkanı James Wo, %51 oranda koruma sağlayan ve kesinlik algoritması olan MESS’in başarılı bir şekilde uygulanmasından sonra Ethereum Classic bizi daha da farklı kılacak ve kullanıcıları için işlevselliğini artıracak şekilde yenilikler yapmaya ve bu şekilde gelişerek büyümeye devam edeceği yorumunda bulundu.

Şirket tarih yaklaştıkça, çatallanmanın başarılı olması için kullanıcılarına ana ağ yükseltmesini uygulanmadan önce düğüm yazılımlarını en azından Core-geth v1.11.16’nın uyumlu bir sürümüne güncellemelerini istedi. 

ETC Labs bu yıl içerisinde %51 saldırısına maruz kalmış olsa da bu yenilikçi proje aracılığıyla Ethereum Classic blokzincirinin geliştirerek insanlar tarafından benimsenmesini sağlıyor ve halihazırda Phoenix, Atlantis ve Agharta gibi üç yükseltmeyi başarıyla tamamladı.

tr_TRTurkish